דורית גבאי | גילוי מרצון
מיסוי מקרקעין - משרד ליעוץ מס
משרד יעוץ מס והדרכה בראשותה של דורית גבאי

 
03-6128358
חפש
מיסוי מקרקעין דורית גבאי
דף הבית >> שונות >> דורית גבאי בסודות הנדל"ן >> דורית גבאי ב"סודות הנדלן" - גילוי מרצון על הכנסות נדל"ן

דורית גבאי בתוכנית סודות הנדל"ן - 
גילוי מרצון על הכנסות נדל"ן

גילוי מרצון על הכנסות נדלן
 
מאת: דורית גבאי, רו"ח
 
ועכשיו נאמר שוב שלום לרואת החשבון דורית גבאי. בואי נדבר רגע על החלק החוקי והפחות מומלץ - העלמת מס במקרה של הכנסות נדל"ן, כמו הכנסות משכר דירה למשל. איך פקיד המס יכול לעלות על העבירה ומהם הכלים שיש לרשויות המס?

כן, אז אכן יש בקרבנו כאלה שקנו דירה אחת, חילקו אותה לפעמים ליותר מאחת, שתיים, שלוש, ארבע. נתקלנו גם בחמש.

שזה עבירה בפני עצמה.

זה עבירה לפי חוקים אחרים. אבל חילקו את הדירה - נתקלנו במקרה באילת - ל-12 יחידות משנה  - וילה שחולקה ל-12. ובעצם הרשות רואה שיש לו יחידה אחת. היא לא יכולה לעלות על זה, אלא אם כן היא מגיעה לביקורת. אבל אם בן אדם גר בדירה בחולון, ויש לו דירה שהיא בבעלותו בחיפה, הרשות הוציאה בעצם מין רשימת מחשב כזאת ל- 300 בתי אב - ידוע לנו שאתה גר בדירה אחת, יש בבעלותך דירה נוספת? האם אתה מדווח על ההכנסות שלך? בעצם נותן לנו כמו מין הצהרת הון כזאת מקוצרת בטופס שנקרא 5329. המדינה רוצה עדכון על מצב ההכנסות שלך, מצב הנדל"ן, מכוניות ומקורות הכנסה. בעצם, בדרך הזאת המדינה קלטה את הנתונים, הכול הכניסה למחשב, סיננה את הדברים - ובעצם אם מישהו שקיבל פנייה, הוא לא נענה אליה, הוציאו לו תזכורת, כי היו מנומסים - לא ישר התנפלו עליו. אבל אם גם אחרי התזכורת, האדם לא נאות לשתף מה יש לו ומה אין לו, בעצם הוא עבר למסלול של חקירות - זה עבירה פלילית שהוא לא דיווח על הכנסות, כשעד 5,500 - 5,000 בחודש, זה פטור, זה לא מעניין, אבל המצב מגיע לכך שאנשים מרוויחים 20 ו-30 מיליון שקל בשנה הכנסות, אין אפשרות שהמדינה תוכל לסדר??, ובצדק.

אין אפשרות שהם לא יזהו. איפה אתה... הכספים נכנסים לאיזה מקום!

בדיוק!   

אותו אחד שנתת כדוגמה באילת, שפיצל בסך הכל - 12 יחידות דיור - איך עלו עליו?

שמה כאשר הוא בא למכור - הוא ירש את הנכס הזה, וכשהוא בא למכור את הנכס והוא ביקש פטור של דירה יחידה, אמרו לו: אוקי, בואו נעשה ביקורות, כי זה אזור של וילות, בואו נראה מה יש שם - הוא לא ידע - הוא ביקש פטור, כי הוא ידע שסבא שלו גר שם, אז הצוות ירד לאילת וראה שם 12 יחידות מגורים, שבעצם הוא קיבל פטור על דירה אחת - 1 חלקי 12, פחות או יותר, וכל השאר - חיוב במס שבח.

עכשיו בואו נדבר על אלה שכן רוצים להיות הגונים, ופיצלו דירות, אבל רוצים לשלם עליהם מס. מה הם עושים? לא פנו אליהם מרשויות המס.

אז כאן באמת הרשות מעל עשור היא יצרה פרוצדורה שאומרת: יש לנו עבריינים, והעבריינים האלה לא משלמים את המס כחוק. יש אפשרות עכשיו לקחת תיק - תיק ולהגיש כתבי אישום, להמיר אותם בכופר - כל מיני ערוצים כאלה מאוד מסורבלים ומאוד כבדים, והתוצאות שלהם לא מוכחות. לקחו ערוץ שאומר: גם אם יש לזה מחיר - לא כולם בעד זה - אבל בעצם התוצאות מלמדות שיצרו את הערוץ הזה, אמרו: בוא תגלה לנו ממה אתה משתכר ועל מה לא שילמת על הכנסות בישראל ובחוץ לארץ. כרגע נתמקד על ישראל. בן אדם בא ואומר: אני יש לי שלוש דירות, אני קיבלתי    מאחת - שבע, מאחת - תשע, מאחת - 15, אני עובר את הסכום של הפטור של 60,600 בשנה - אני צריך לשלם או לפי שולי או לפי 10%. בוא תדווח. ואז היא אומרת להם: בוא תשלם את המס בערך הריאלי - אני לא אעשה לך הנחות על הערך הריאלי, אבל עדיין בוא תשלם, מורידים קנסות, באים לקראת.

כמה שנים אחורה?

10, 15. אנחנו הגענו פה לאנשים שהם כאילו תקועים בשנות התשעים. החוקים עברו מאז, והוא ירש את זה בתפיסה שהדירות פטורות, הוא ירש את זה מההורים - יש לו 9-10 דירות, הוא אומר: אבל למה אני צריך לשלם? אני אומרת: מה זאת אומרת? זאת הכנסה, ואתה עובר את התקרה, אז אתה צריך לשלם. אז המדינה עוזרת.

אני רוצה להגיד לך שאני באמת לא מבין את האנשים. סך הכל המס על הכנסה משכירות הוא נמוך, הוא בסך הכל 10%. זה מס שנחשב נמוך בכל מערכת המסים שיש לנו. אין שום סיבה להסתבך בשביל...

להרבה זה מתפספס - איך זה מתפספס? לא בכוונה כי הם פוחדים. למשל, יש להם 3-4 דירות - אז באחת גרה הבת, ובשנייה גרה בת משפחה אחרת, אז יש להם שתי דירות תפוסות על ידי בנות משפחה ושתיים, ואז הבת עוברת לעיר אחרת כי היא מתחתנת, והשנייה גם פינתה, ואז הם עוברים תוך כדי תנועה את הסף הזה, הם לא שמים לב. ואז הם קוראים עיתונים ורואים תכניות ויש קצת יותר מידע, אז הם מבינים שהם עשו טעות. ולפעמים ביוזמתם הם באים ואומרים: בואי נשלם את המס. אבל המדינה תיכף תצא בפרוצדורה מחודשת לשנת 2018 - לבוא לשתף, לשלם ולהיות בסדר עם החברה.

יפה. תודה רבה על הדברים.
 
תמלול ראיון עם דורית גבאי ב"סודות הנדל"ן" מיום 12.1.2018
© כל הזכויות שמורות לדורית גבאי