דורית גבאי | פיצויי נזקי השריפה בנובמבר 2016: תמונת מצב
מיסוי מקרקעין - משרד ליעוץ מס
משרד יעוץ מס והדרכה בראשותה של דורית גבאי

 
03-6128358
חפש
מיסוי מקרקעין דורית גבאי
דף הבית >> שונות >> דורית גבאי בסודות הנדל"ן >> דורית גבאי ב"סודות הנדלן"- פיצויי נזקי השריפה בנובמבר 2016: תמונת מצב

דורית גבאי בתוכנית סודות הנדל"ן - 
פיצויי נזקי השריפה בנובמבר 2016: תמונת מצב

פיצויי נזקי השריפה בנובמבר 2016 תמונת מצב
 
מאת: דורית גבאי, רו"ח
 
שנה עברה מאז שפרצה שריפת הענק בעיר חיפה - השריפה הגדולה ביותר בתולדות המדינה בתוך עיר מגורים. אז היכן עומדים היום תשלומים הפיצויים לכל אותם תושבים שנפגעו?
אני רוצה לומר שלום לרואת החשבון דורית גבאי.  

אז בעצם, דורית, האם כולם כבר עד היום פוצו, או שעדיין יש כאלה שיושבים ומחכים, כי יש כל מיני ענייני מיסוי - מס רכוש למיניהם?

אז חוק מס רכוש, רק נסביר מאיפה הוא מגיע. זה חוק תוצרת ישראל משנת 61. ב- 81 הוא צומצם רק לקרקעות. זה מס שהוטל על אנשים, 2.5% על שווי הרכוש שלהם כל שנה, או אם זה קבלנים - 1.2%. הכסף הזה ממיסי הרכוש שנגבו כתוצאה מהחוק הזה - 25% נוקזו לקרן מיוחדת שמצפה עבור פעולות איבה מנזקים של רכוש ומפעולות איבה, וגם מס רכישה - 15% מס רכישה - גם הולך לטובת הקרן הזאת.

שחשוב לציין פה שבעצם אותה שריפה הוגדרה כפעולת איבה, מכיוון שבעצם החשד היה שמדובר בהצקה.

נכון, אני לא ראיתי את ההגדרה, אבל מישהו פעם הכריז שמדובר בפעולת איבה. היו כל מיני אינדיקציות שיש לזה קשר, אבל צריך שמישהו מוסמך במשטרה יגיד שזה פעולות איבה, ואז זה אומר שאפשר לפצות מהכספים של הקרן. לשאלת האם כולם חזרו -  אנחנו יודעים שכעשר משפחות טרם הגיעו חזרה הביתה מתוך כל המפונים. סך הכל 600 בתים נפגעו - 85,000 פונו באותה העת, אבל 600 בתים נפגעו. עשרה טרם חזרו, שזה ממש בתהליכים מתקדמים להחזיר אותם.

אלה הם בתים שבעצם נשרפו כליל.

כן, גם הם נשרפו כליל, ואת יודעת, זה משהו שמתגלגל: בהתחלה נשרף לך הגג, הדק נשרף לך, ונגמרה השריפה - 72 שעות נגמרת השריפה - מגיעים אנשי מס רכוש עם כל המאמץ שנעשה שמה, אומרים: אוקי, צריך להחליף את הגג. אבל עד שסידרו את הגג, כי הדק נפער בו חור גדול, ירד גשם רציני, אז כל הדירה הוצפה. זה לא בהכרח דווקא השריפה, אבל התוצאות של זה, זה נזקים ברכוש ובמבנה מאוד גדולות.

את לא חושבת שזו שערורייה, שיש קרן מיוחדת על מנת לפצות את האנשים האלה, וקורה מצב כמו שריפה - אנשים נשרף להם הבית - וכמה אנחנו היום? שנה אחרי. מה זה משנה משפחה אחת?

זה ממש יפה שאתה אומר את זה, כי בשבילם 100% הם לא בבית, והם לא בסביבה שלהם והם לא ברוטינה שלהם.

אבל עשרה נפגעים מכלל 600 נפגעים למעשה.

היא אמרה: חזרו הביתה. אני לא יודע לגבי הפיצויים - אם הם פוצו במלואו.
צריך רק להסביר שהפיצויים מתחלקים לשלוש קטגוריות: אחד - זה התכולה, שהלך הבית - הלכו הטלוויזיה, הבגדים, הזיכרונות, המצלמות - הכול הלך - התכולה - המבנה. והשטח המשותף שבאותו מבנה. בדרך כלל פעולת איבה גם מפצה - אם זה אזור ספר ויש במשק מצב חירום גם - אובדן ההכנסה גם. במקרה הזה, אובדן ההכנסה לא פוצה, אבל באמת אפשר להגיד, שאני גם כאחת בת קריית שמונה שחטפה טילים ונבחנה בגרות תחת טילים, וגם כמי שעבדה במס רכוש ועזרה במאמץ הזה - לפצות זה מאמץ מאוד מאוד גדול. זה אד-הוק...

באיזה קשיים נתקלים בדרך כלל?  

תראו, קודם כול, יש פה פרץ רגשות. לטפל קודם כול להרגיע את המצב, להגיע מהר מאוד לאתר ולבית, לראות את מצבו, לתעד אותו - אנשי מקצוע באים וסורקים מהר את הדברים - רשימות על גבי רשימות, מגישים את התיקי ניזוקים, גויסו אנשים מכל הארץ - כל הצפון, כל הדרום - התגייס לטובת האזור הזה. זה לא רק חיפה - יש גם אזור תל אביב, יש גם את טבריה - זאת אומרת, 2,700 תביעות הוגשו - מתוכם 85% זה אזור חיפה. אז מיסוי מקרקעין חיפה העלתה פה את כל הכוח, ובמהירות טיל הם צריכים מהר מאוד לנתב את התביעות לאוצר ולמנהל הקרן כדי שיזרים כמה שיותר מהר כסף, כדי שאנשים או יוכלו לרכוש בעצמם את הדברים החסרים - את הנזקים לפצות בעצמם - או חברה שמשפצת. זאת אומרת, אדם יכול לבחור אם חברה מטעם המדינה תבוא ותחליף לו את הגג ואת החלונות ואת הדלתות, או שהוא יעשה - הוא צריך להחליט. זה לא הולך חלק, זה קשה!

עדיין דיברנו קודם על אובדן הכנסה, ואמרנו שבמקרה הזה אין, כי זה לא משק. אבל בכל זאת, אנשים התעסקו ימים ארוכים בנושא הזה, בפיצוי, במה נשרף, במה נהרס, בלשקם את עצמם. יש איזשהו פיצוי על אותם ימים שהם איבדו - שהם לא יכלו ללכת לעבודה?

שאלה במקום! אכן המון זמן בוזבז על ההתנהלות סביב הדבר הזה, על לחפש אלטרנטיבות מגורים, השגרה המשתבשת. אין סעיף שנקרא: פיצוי בגין בזבוז זמן או שגרה שמשתבשת. אני מניחה שבמהלך השיקולים שבאים ואומרים: אוקי, כל הבית נהרס, אז יש איזושהי תוספת מינורית גם אם לא קוראים לה ככה, שקשורה בסכום, אבל העבודה שלהם צריכה להיות מאוד קפדנית. זה לא שעכשיו הוא נותן לו עוד 5,000 שקל כי יש לו עיניים כחולות. הוא אדם תחת ביקורת - הכספים האלו הם כספי ציבור של כולנו - ממסים ששילמנו - ולכן יש לברך על המאמץ שנעשה.

חברות ביטוח - למי שהיה ביטוח - יכול להפעיל.

אני רוצה רגע להקריא את תגובת רשות המסים בעניין הזה:

קרן הפיצויים ברשות המסים פעלה במקצועיות ובמהירות לטיפול בנזקי השריפות, שהיו בהיקף נרחב ביותר וברמות מורכבות שונות, החל מפגיעות קלות ועד לנזקים חמורים שחייבו בדיקות מבינות יסודיות. במקביל, דאגה הרשות למימון שהיית המשפחות הרבות שבתיהם נפגעו, במלונות ובדיור חלופי בדירות שכורות.

תודה רבה לך, דורית, על הדברים.
 
תמלול ראיון עם דורית גבאי ב"סודות הנדל"ן" מיום 12.1.2018
© כל הזכויות שמורות לדורית גבאי