מיסוי מקרקעין - משרד ליעוץ מס
משרד יעוץ מס והדרכה בראשותה של דורית גבאי

 
03-6128358
חפש
מיסוי מקרקעין דורית גבאי
ליצירת קשר:

הקדש בת שבע חנוך לטובת יתומים מעדת העדנים נ' מנהל מס שבח, ירושלים

 
מאת: רו"ח דורית גבאי

עובדות

1.      ביום 22.3.1966 נוצר בפני נוטריון ציבורי הקדש בת שבע חנוך ז"ל לטובת יתומים מעדת העדנים.

2.      ביום 8.11.1967 הנכס נרשם בלשכת רישום המקרקעין על פי שטר ההקדש.

3.      המקדישה נפטרה ביום 28.6.1976. על פי שטר ההקדש, כל עוד היא בחיים, רק חתימתה חייבה את ההקדש.

4.      הרישום בלשכת רישום המקרקעין על שם ההקדש נעשה ללא דיווח לרשויות מס שבח, ולא נדרש להביא אישור לכך.

5.      הנכס נמכר ביום 3.11.1997, ומועד הרכישה נקבע על ידי המשיב כיום הרישום – 8.11.1967, ונקבע במכירתו שיעור מס של 50% על השבח הריאלי.


גדר המחלוקת

האם יצירת הקדש ציבורי לטובת ציבור נהנים לא ידוע ולא מזוהה ביום יצירתו הינה אירוע מס? ואז,
האם מכירת נכס של ההקדש על ידי נהני ההקדש החוצה – יוצר אירוע החייב במס?


פסק הדין

אכן יצירת הקדש מהווה אירוע מס וחייבת בדווח, על אף שהדיווח לא התקיים במקרה זה, זאת מאחר ומדובר בעסקה במקרקעין, בה מוענקת זכות במקרקעין בעצם יצירת זיקה לנכס. במצב זה, העוררת הינה "המוכרת", ו"הקונים" הינם אותו ציבור לא ידוע ולא מזוהה.
במכירה החוצה, אותם "קונים" הם בעצם המוכרים. לכן, המוכרים הינם גוף פרטי ולא מוסד ציבורי, ולכן אין מקום לדון בסוגיית הפטורים למוסדות ציבוריים – סעיף 61 לחוק מיסוי מקרקעין.
התוצאה הינה שעסקת המכירה הזו (העסקה השנייה) תהא חייבת במס ולא תהא זכאית להטבות מוסד ציבורי. מועד הרכישה יישאר כפי שהוחלט מלכתחילה – מועד הרישום – שנת 1967.
פסק הדין ניתן ביום 5 לפברואר 2002.
 
 

נכתב ביום 20.2.2013
© כל הזכויות שמורות לדורית גבאי