דורית גבאי | מדוע זוגות מתגרשים פטורים ממס רכישה בהעברת נכסים בעוד זוגות נשואים לא?
מיסוי מקרקעין - משרד ליעוץ מס
משרד יעוץ מס והדרכה בראשותה של דורית גבאי

 
03-6128358
חפש
מיסוי מקרקעין דורית גבאי
דף הבית >> שונות >> דורית גבאי בסודות הנדל"ן >> דורית גבאי ב"סודות הנדלן" - מדוע זוגות מתגרשים פטורים ממס רכישה בהעברת נכסים בעוד זוגות נשואים לא?

דורית גבאי בתוכנית סודות הנדל"ן -
מדוע זוגות מתגרשים פטורים ממס רכישה בהעברת נכסים בעוד זוגות נשואים לא?

מדוע זוגות מתגרשים פטורים ממס רכישה בהעברת נכסים בעוד זוגות נשואים לא?
 
מאת: דורית גבאי, רו"ח
 
קודם לכן, כל מה שרציתם לדעת על ופחדתם לשאול על מס רכישה. שלום לרואת החשבון דורית גבאי. על מי מוטל מס רכישה?

מס רכישה הוא מס שמוטל בארץ על כל מי שרוכש זכות החל מ- 1974. לפני כן, הייתה אגרה קטנטונת כמו איזו העברת רכב - סכומים בודדים, סכומים קטנים, ולאט לאט זה תפס תאוצה. ראו שזה מקור תקציבי משמעותי, ראו כי טוב, והלכו וניפחו את האירועים של מס רכישה בצורה דרמטית. היום כל מי שרוכש מקרקעין, רוכש מניות באיגוד מקרקעין, מוטל עליו מס רכישה.

שזה הדרגתי בעצם - ככל שיש לך יותר דירות... בעצם, מדירה שנייה ואילך אתה משלם יותר.

נכון. אנחנו מבדילים בין דירות מגורים לבין כל שאר הנכסים. כל שאר הנכסים ממוסים ב- 6 אחוז משווי הרכישה, ודירת מגורים - או שזה דירה יחידה או שזה דירה נוספת - דירת מגורים לפי מדרגות - 0, 3.5, 5 - ואם זה דירה נוספת, זה 8% מהשקל הראשון כלפי מעלה.

בעצם, יש הטבות מסוימות. למשל, גרושים - אם הם מתגרשים במסגרת הסכם גירושין, הם יכולים להעביר ביניהם נכסים או להחליט מי יהיה בעל הנכס, ובעצם פטורים מאותם המסים. וזוגות נשואים לא.

זה נכון. החוק מגדיר שהורשה איננה מכירה, ולכן המוריש לא מכר והיורש לא רכש. אז אין אירוע מס - אין מסים. לכן, מי שיורש את בן זוגו...

היא דיברה על הסכמי גירושין, לא על ירושה.

הורשה זה לא אירוע מס. לכן גם מי שיורש לא רכש, ומי שמוריש לא מכר. אותו דבר זוגות שמתגרשים אגב פסק דין לגירושין. הם מתחתנים, מתגרשים, מחליטים להעביר את הנכסים בינם לבין עצמם ובינם לבין ילדיהם - אז ההעברות הללו אינם אירועי מס, ואין מס שטמון בתוך האירוע הזה.

אבל העברה בתוך המשפחה היא העברה לכל דבר, שבעצם יש אירוע מס מלא.

בדיוק. כאן יש באג רציני מאוד שאנחנו הולכים לשנות אותו: לא ייתכן שזוגות נשואים שמבקשים להסדיר את הנכסים, כדי לבסס את התא המשפחתי וכדי להסדיר שלום בית, ממוסים אגב ההעברות האלה במס רכישה. אמנם שליש המס המחושב, אבל עדיין יש מס רכישה. בעל מעביר לאשתו ללא תמורה דירת מגורים שהיא לא דירת המגורים שלהם - הוא ממוסה במס רכישה. הורה לילד גם כמובן. אבל יוצא שהנשואים נדפקים. איך זה יכול להיות? אנחנו רוצים לעודד תאים משפחתיים, לעודד את הכוח שלהם, והמס הזה מוטל כשלא עבר כסף! זאת אומרת, לא עבר כסף מאחד לשני, ובכל זאת צריכים להוציא כסף בשביל המס רכישה. אז זה משהו שהוא לא בסדר.

אני רוצה לשאול אותך שאלה: אנחנו נמצאים כרגע בימים של מצוקת נדל"ן נוראית. דיברנו באחת התכניות הקודמות באמת על כל המשפרי דיור. למה הממשלה, במקום להעלות את המס רכישה, לא מורידה את המס רכישה? במקום שתהיה יותר תנועה בשוק של הדירות יד שנייה.

קודם כול, שאלה מצוינת, ואני ממש אברך שאולי מישהו יקשיב לך ויחליט לבטל את מס רכישה לגמרי.

כנראה שאותו שר שהעלה את מה רכישה, לא יוריד אותו.

אני אגיד לך משהו: הייתי ב- 1 במאי 2013, היינו בתקופה שהמס רכישה על דירה שנייה היה רק  5% - אני אומרת 'רק', כי זה עלה מ- 3.5. והגיע השר לפיד לבעיית הכספים בפעם הראשונה - כולם התאספו לראות אותו - והוא אמר: תקשיבו, אנחנו אמורים ב- 5.5 לסיים את המס רכישה על דירה שנייה 5%, אני מבקש שתיתנו לי עוד קצת זמן עד סוף 2014. בינואר 2015, דירה שנייה תשלמו עליה 3.5%. אנשים הלכו, התארגנו, עם תכנון לקנות כמה דירות בחריש בינואר 2015 - ההוא פוטר, נכנס שר חדש, אמר: סליחה, לא זוכר מה ההוא הבטיח. יצאה חקיקת מס חדשה, יותר נוקשה, שבעצם במקום לבטל לגמרי מס רכישה - לא צריך את זה - זה כסף שאמנם המדינה רואה אותו ככסף שלה, אבל זה יוקר מחיה - זה מעמיס עוד עלויות על הנדל"ן , וכשבן אדם בא למכור, הוא אומר: כמה שילמתי?  קרקע, בנייה, מסים, היטל השבחה במס רכישה - זה מקפיץ את המחיר - אדם לא ירצה למכור בפחות מזה.

כן, אבל זה הקנסות של האוצר שלנו.

זה פשוט בכל תחום שאתה בודק אותם, בכל תחום שאתה מסתכל עליהם - במיוחד בתחום המיסוי, אני חושב שיש פה טעות במהות.

אין חשיבה כלכלית כמדינה. יש כזה שר מגיע, בא עם אג'נדה, שר מתחלף, בא, לא זוכר מה הבטיחו...

זה לא עניין של זיכרון. זה עניין שלא מעניין אותם. כל אחד רוצה לבוא ולעשות כמה שיותר דברים שנראים טוב. זה הרובין הוד החדש.

לזוגות נשואים אנחנו הולכים לתקן את זה. זה בלתי אפשרי! אנחנו מקימים מטה מאבק.

בהצלחה. ותודה, דורית!

תמלול ראיון עם דורית גבאי ב"סודות הנדל"ן" מיום 17.12.2017
© כל הזכויות שמורות לדורית גבאי