מיסוי מקרקעין - משרד ליעוץ מס
משרד יעוץ מס והדרכה בראשותה של דורית גבאי

 
03-6128358
חפש
מיסוי מקרקעין דורית גבאי

סתם, סתם, עבדנו עליכם! צדק עושים עד הסוף או לא עושים בכלל!

 
מאת: רו"ח דורית גבאי
 
התעוררתי הבוקר לחלום שבו מופיע אצלי כבוד השר יאיר לפיד ואומר לי:
סתם, סתם, עבדנו עליכם! צדק עושים עד הסוף או לא עושים בכלל!

מה שהיה בוועדת הכספים ביום 11.12.13 לא יכול להיכתב בשום סרט.

והנה הרשמים שלי ותיעוד מצולם של חלקים נבחרים של התנהלות ועדת הכספים בראשותו של ניסן סלומינסקי:
 
קבלתי זימון לוועדה להגיע ב 8:30.
יצאתי מהבית ברמת גן בשעה 6:30.
בשעה 7:31 הגעתי לחניון הלאום, משם יש הסעות לכנסת.

חוזרת על החומרים שלי שהכנתי, על הנתונים ועל כל מה שהקבוצה, על יועציה המסורים, ביקשה שייאמר ויודגש על-ידי.

המטרה שלנו הייתה להביא לאישור חוק לשינוי המיסוי של התא המשפחתי שיקח בחשבון את העוול הגדול שנוצר למאות זוגות ברחבי ישראל, כתוצאה מההתנפלות של רשות המסים עליהם מיולי 2012.

נוסח הצעת החוק הממשלתית אותה קיבלנו לראשונה היה מזעזע, בעוד הגענו עם האוצר מזמן לנוסח מוסכם!

עם הגיענו לוועדה ראינו את יו"ר הועדה יוצא מחדר הישיבה עם קבוצת אנשים ובהם ערן הסמנכ"ל וחבורת אנשי המסים. העברנו רשימת נוכחות וביקשנו זכות דיבור כנוהג רגיל וידוע.

מחכים כחצי שעה, ואז מישהו חילק לנו נוסח חוק חדש
 שלא היה בפני אף אחד קודם, חתום עם התאריך 11.12.13. 

יו"ר הועדה פתח את הישיבה באיחור ואמר שמוגשת הצעת חוק לאישור השונה מזו שהוגשה מטעם הממשלה. דברו על עניינים שנוגעים לנוהל וכן הלאה ואז התחילו לדון בנוסח החדש.

אני לומדת מהר את הנוסח ורואה שהחמירו באופן מובהק את הנוסח הראשוני.
 
לצפיה בנוסח המוצע לחץ כאן
 
מטעם הזוגות הגיעו עשרות אנשים, מטעם הגופים המקצועיים הגיעו לשכת רואי חשבון, עורכי הדין ונשיא יועצי המס בעצמו.
אני ייצגתי את הזוגות ולצערנו רמי אריה וגלי עציון לא יכלו להגיע לדיון הזה.
 
מתחילים לדון בנוסח ופתח מר משה גפני ובמשך הזמן שהיה נחוץ שכנע את כל הנוכחים כי יש לבטל לחלוטין את פסקה 1(ד1).
 
עוברות השעות ויו"ר הועדה לא מאפשר לאף אחד מהזוגות ולא לי להשלים נתונים ולומר דברים. באופן מוזר, קבלנו זימון לועדה – אך לא ניתנה לי זכות הדבור.
משכך, עבדנו מאחורי הקלעים מול העוזרים של חברי הכנסת שהם חברי הועדה.
 
העברנו פתקים אישיים, הודעות ומסרונים מדוייקים של מה שצריך לומר ולציין ולשאול את נציגי הרשות כדי שיבינו שיש החמרה ומיקוד קבוצת הזוגות בעסקים בפוקוס של החוק לרעה.
 
הרב גפני חזר ואמר לחברים בועדה – מנהל הרשות ועובדיו לא רוצים את התיקון הזה. לא מתאים להם. זה התפקיד שלנו לעשות את החוק הזה להגיוני ולא מחמיר.
כמובן שגם מירב מיכאלי מ"העבודה" הגדילה לעשות ולתקוף וגם ביקשה לבטל כל החמרה בנוסח ועברה איתם על כל מילה או פסיק שנחוץ לתקן וכך במשך שעות ולאחר שח"כ עיסווי תקף את יו"ר הועדה בדרך הניהול שלו ואיך הוא מבקש אישור מרשות המסים ולא מכבד את הוועדה שככה שהיא מתנהלת.
 
ואז התבקשו לדון בנוגע לסעיף 2(1) ו- 2(2).

הטלת קנס גרעון מיוחד וללא המבחנים שנמצאים בחוק במיוחד על פרק הזוגות.
מלחמת עולם נעשתה על החלק הזה, ובמהלך הישיבה – החלק הזה של הבוקר הוסכם לאחר התייעצות בת 20 דקות של יו"ר הועדה עם אנשי רשות המסים ונציגי הגופים להעמיד את קנס הגרעון בשיעור 25% תחילה, ואז ירד ל-20%, בגין גרעון במס העולה על 40%, וכל זאת במקום הנוסח הקיים בחוק.

לכאורה ככה היה אמור החוק לעבור.

כאשר הגיעה שעת ההצבעה מר גפני מסר שהוא צריך להעלות למליאה שם מתקיים דיון ואין אפשרות להצביע אם אינו נוכח בהצבעה, כמי שהגיש חוק בנושא.

ואז הוציאו אותנו להפסקה וביקשו שנחזור בשלוש.
 
כולנו, שהמתנו בסבלנות והיינו בלחץ גדול לומר את הדברים שלנו בנוגע לעבר – מתארגנים לשלב הבא.

דיברנו עם העיתונות ודה-מרקר מיד שלחו אלינו נציג. דיברנו עם חברי כנסת ובראשם גילה גמליאלי. היא נחתה בשעה 9:30 מטיסה מדרום אפריקה, שם השתתפה בטקס האשכבה של מנדלה. העברנו אליה, שחר שקורי ואני, עדכון על כל מה שהיה בבוקר, היא למדה את הנתונים והבינה שיש עוד מה לעשות ולשפר את ההצעה.
 
אנחנו כבר פגשנו אותה בעבר, והרי היא ומירב מיכאלי בקשו דיון דחוף בנושא במסגרת הועדה.
 
החלק השני בדיון בוועדה התחיל וגילה גמליאלי ביקשה לחזור אחורה לנוסח החוק ושוב קבלה הסברים מפורטים על כל פסקה בנוסח. כאשר התבקשו אנשי המסים לתת דוגמאות מספריות בנוגע לקנס הגרעון – הבלבול השתלט על החדר. בסופו של יום היועץ המשפטי של הכנסת נתן סקירה משפטית למה לא נחוץ סעיף 2 לנוסח והראה את הנוסח בפקודה שכולל את הסנקציה והשימוש בקנס הגרעון לא חייב להיות ייחודי לקבוצת הזוגות.
וככה, במקום לתקן את האחוזים לאלו הקיימים בחוק – קנס של 15% או 30% על גרעון מינימלי של 50% במסבוטל סעיף 2 לנוסח ההצעה כליל!

פה יש לציין את ירון – נשיא לשכת יועצי המס אשר פעל גם מול מירב מיכאלי והסביר לה למה חייבים לבטלו.
 
הנשים חברו יחד - קרין, מירב, גילה, ועם הרב משה גפני, יעקב ליצמן, הראל מרגלית - הנמרים שבחבורה – הביאו לביטולו של הסעיף הזה.

היה צריך לשמוע ולראות את הראל. מה שהוא אמר על רשות המסים, אלו מילים קשות.

אמש גילינו שקיימת חוות דעת משפטית שנגנזה בלשכה המשפטית, לפיה ההתנפלות על הזוגות לאחר יולי 2012 אינה חוקית ואינה מידתית. בשל זה שזה נגד את תפיסת העולם של המנהלים הבכירים של הרשות אז – בראשותו של מר חיים גבאי, אז המשנה למנהל הרשות, נמסר לנו כי היא נגנזה.
 
בכוונתי לפנות ולקבלה על בסיס חופש המידע.

חוות הדעת הזו יכולה לשפוך אור חשוב ולקדם פתרון לגבי הזוגות שכבר התנפלו עליהם ואלו שצפויים לקבל זימונים לדיוני מס בגין 2009 ואילך.
 
בסופו של יום התקיימה הצבעה וכל ההסתייגויות של מר גפני, למרות שהיו כולם בהצעה שלו לחוק בחתימת 70 חברי כנסת כולל מרבית חברי יש עתיד, נדחו.
 
מבחינת הזוגות – לא נשמע קולם. הדברים יצאו משליטה בשלב מסויים. חובה לצפות בשלושת הקטעים הבאים:
בסמוך להצבעה ובמהלך כל הישיבה יו"ר הועדה מסר ולבקשת ח"כ גילה גמליאלי הדגיש כי לגבי שומות מס לשנות המס שקדמו ל 2014 - הוועדה החליטה והנחיתה ודרשה לעשות מעקב על הרשות ואחר הטיפול בהם, וביקשה להתחשב בהם ולבחון כל מקרה לגופו, לאחר מכן לפרוס את קרן המס לעד חמש שנים.

נמסר על ידי הדוברים, בכל מיני הזדמנויות, שאין צדק מוחלט, ומשכך הרשות פעלה כפי שפעלה וחוות דעת וניתוחים של אנשי מקצוע מובילים לכך שהפעילות שלה לא היתה נכונה ומבחינתי פושעת!
 
לסכום היום הזה,
 
חוק היסטורי יוצא לדרך  - תיקון מספר 198 לפקודת מס הכנסה שיהיה בתוקף משנת 2014 ואילך.
קנס הנישואין יישאר בתוקפו לגבי מי שעבדו יחד עד 2013.
מטה המאבק של הזוגות הנשואים ישב ויגבש המשך צעדיו.
המילה האחרונה עוד לא נאמרה.
 
אז החלום שלי מהלילה הוא ממש חלום והתעוררתי למציאות שדורשת את התערבותי ומעורבותי בהמשך הדרך. צדק עושים עד הסוף או לא עושים בכלל. צדק כלכלי זה אומר שלא לוקחים ממי שנותן ותורם הכי הרבה למשק ולחברה. צדק כלכלי עושים בזה שאם מישהו עשה טעות ברשות ניתן לחזור בה ולעצור את המרדפים אחרי הזוגות כאילו הם המטרה של מס הכנסה. כל הזוגות שקבלו לשלם מסים הם זוגות עובדים. שביקרו אותם ואין ספק שהם בסדר גמור.

אין ספק שזו הייתה ועדה חריגה. פורום הזוגות ספג מכה קשה, והוא מגובש להמשך המאבק על זכויותיו.

אני אשוב לעדכן בהמשך על ההתפחויות.
 
לחץ כאן לצפייה בכתבה שהתפרסה בדה-מארקר היום בנושא
ועדת הכספים - דורית גבאי