מיסוי מקרקעין - משרד ליעוץ מס
משרד יעוץ מס והדרכה בראשותה של דורית גבאי

 
03-6128358
חפש
מיסוי מקרקעין דורית גבאי
ליצירת קשר:

ריכוז פסקי דין בנושא פטורים

 
מאת: דורית גבאי, רו"ח

·        ועדת ערר מס שבח – מחוזי ו"ע 1062/06 מרכז רוחני ואח' נ' מנהל מס שבח

הסוגיה העיקרית עוסקת בפטור במכירה וברכישה על ידי מוסד ציבורי ובשאלה: מהו שימוש במישרין? פסק הדין בועדת הערר קבע כי שימוש בדירה כדירת משרד לאחד מחבריה אינה נחשבת לשימוש במישרין, כמו כן שימוש בהכנסות מדירה אשר מושכרת על ידי העמותה אינה תחשב לשימוש במישרין, בהכרעת ועדת הערר מצוינים תנאים מצטברים להגדרת "במישרין". מועד מתן ההחלטה: 12.5.2009

·        ועדת ערר מס שבח – מחוזי ו"ע 1094/06 נתיבי איילון נ' מנהל מס שבח תל אביב

הסוגיה העיקרית הינה מהם רכיבי הפיצוי הנכללים בשווי המכירה והרכישה? פסק הדין קבע כי בהפקעה כל אותם סכומים ששולמו לפני יום המכירה בין אם הם מהווים קרן ריבית או הפרשי הצמדה יש לכללם בשווי המכירה בסכומם הנקוב. מועד מתן ההחלטה: 11.9.2008

·        ועדת ערר מס שבח – מחוזי ו"ע 8126/07 בית הכנסת "אליהו הנביא" נ' מנהל מס שבח

הסוגיה הנידונה הינה מהו שימוש "במישרין" לצורך קבלת פטור ממס למוסד ציבורי. פסק הדין קבע כי הועדה ממשיכה את גישתה וכי שימוש בדירת מגורים על ידיד אחד מחברי העמותה אינו נחשב לשימוש "במישרין" ולכן לא העניק הפטור במכירה. מועד מתן ההחלטה: 10.7.2008

·        עליון ע"א – 9946/06 קופת חולים כללית נ' מנהל מס שבח מקרקעין אזור תל אביב

הסוגיה הנידונה עסקה בפטור ממס למוסד ציבורי – נדרש שימוש במישרין במקרקעין. קבלת ערעור בעניין פטור ממס שבח למוסד ציבורי. פסק הדין ניתן בנקודת מבט כלכלית – נקבע כי הדרישה בדבר "שימוש במישרין" מתייחסת לשימוש במקרקעין גופם ולא לשימוש ב"זכות במקרקעין". הפטור הקבוע בסעיף, דורש כי השימוש ייעשה במקרקעין, דורש כי השימוש ייעשה במקרקעין שהזכות בהם נמכרת ולא דורש שימוש ב"זכות במקרקעין" הנמכרת. מועד מתן ההחלטה: 25.6.2008

·        ועדת ערר מס שבח – מחוזי ו"ע 1287/04 הקרן לקידום החינוך ליוצאי עיראק בישראל נ' מנהל מס שבח ת"א 2

הסוגיה הנידונה הייתה האם "מוסד ציבורי" צריך להיות בעל הנכס כדי לזכות בפטור. פסק הדין קובע כי זהות המוכר קובעת את הזכות לפטור. העוררת אומנם מוסד ציבורי, אך בעל הנכס הוא ההקדש שלא קיבל הכרה ומעמד של מוסד ציבורי. תנאי נוסף שצריך להתקיים זה הנכס ששימש את צורכי המוסד הציבורי. אין מקום לקבלת פטור. מועד מתן ההחלטה: 27.3.2009

·        ועדת ערר מס שבח – מחוזי ו"ע 1502/04 עיזבון המנוחה אהרון חממה יונה ז"ל נ' מס שבח מקרקעין תל אביב

הסוגיה הנידונה עסקה האם בהעדר מעמד "מוסד ציבורי" נשלל פטור לפי סעיף 49 ב (6). פסק הדין קבע כי הגדרת "מוסד ציבורי" הינה הגדרה ברורה. אם המוסד לא נכנס לגדר "מוסד ציבורי" אזי אין לתת פטורים בגינו. מועד מתן ההחלטה: 5.3.2008

·        ועדת ערר מס שבח ו"ע 1006/06 מוסדות אור שמח מרכז טננבאום נ' משרד האוצר

הסוגיה דנה בשאלה האם עסקה מסחרית בקרקע דוחה פטור ממס שבח למוסד ציבורי?.הועדה קבעה כי יש ליצור סדרי עבודה בשומה: נקבע כי הסמכות לענות על שאלה זו נתונה לפקיד השומה, ההכנסה תמוסה לפי פקודת מס ההכנסה אין מקום להחיל על העסקה את דיני מיסוי המקרקעין.
מועד מתן ההחלטה: 24.1.2008