דורית גבאי | ביטול מס דירה שלישית: האם ניתן לקבל זיכוי ממס לאחר מכירה סמוכה לביטול החוק?
מיסוי מקרקעין - משרד ליעוץ מס
משרד יעוץ מס והדרכה בראשותה של דורית גבאי

 
03-6128358
חפש
מיסוי מקרקעין דורית גבאי
דף הבית >> שונות >> דורית גבאי בסודות הנדל"ן >> דורית גבאי ב"סודות הנדלן" - ביטול מס דירה שלישית: האם ניתן לקבל זיכוי ממס לאחר מכירה סמוכה לביטול החוק?

דורית גבאי בתוכנית סודות הנדל"ן -
ביטול מס דירה שלישית: האם ניתן לקבל זיכוי ממס לאחר מכירה סמוכה לביטול החוק?

ביטול מס דירה שלישית האם ניתן לקבל זיכוי ממס לאחר מכירה סמוכה לביטול החוק
 
מאת: דורית גבאי, רו"ח
 
נאמר שלום לרואת החשבון דורית גבאי. אם כבר הזכרתי את פייסבוק, אז שואלים אותנו בלי סוף בדף התכנית על מה זה דירה שלישית. מה צפוי לקרות? מה לעשות עכשיו? החוק בוטל. בואי נעשה סדר בדברים. מה באמת קורה עכשיו? מה קורה עם אותם אנשים שבנו על מענק ועדיין לא קיבלו אותו? אותם אנשים שקיבלו מענקים... סדר.

באוגוסט, הבג"ץ החליט שהחוק מתבטל. זה אומנם תקדים, וברגע שהחוק בוטל, עולה השאלה מה המדינה עושה בעצם עם אלה שחתמו על הסכמים והסתמכו על החוק הזה, הסתמכו על המענק בגובה המס המשולם על הדירה, ולא יותר מ- 85,000 שקל. אני יכולה לומר שכל מי שדיווח ועמד בקריטריונים, קיבל את המענק. עכשיו החוק בוטל, כלומר המענק הזה אין לו תוקף חוקי - מה קורה עם הכסף הזה? אז אנחנו יודעים שמעל 1,000 משפחות נכנסו לתוך הצינור הזה - למכור עד ה - 30 בספטמבר - ומה שנראה שכרגע מתבשל לעבר חוק חדש שייקח בחשבון עוד כל מיני רכיבים נוספים - נראה שבמובן הזה המדינה תהיה הוגנת, ובעצם תאשר להשאיר את המענקים שבעצם כבר התקבלו.

ומה עם אלה שבין הכיסאות?

אלה שבתפר, הם בעצם אלה שחתמו בסמוך ליום ביטול החוק או יום אחד אחרי כן, ועוד לא דיווחו. סביר להניח שגם אלה ייכנסו בתוך הקבוצה שבעצם ייתנו להם את ההקלות. ואז לגבי החוק החדש: ככל שהוא יחוקק, תיכף יהיה אפשר להתייחס לכל מיני...

אחרי שהוא יעבור.

הוא יחוקק. השאלה אם הוא יעבור באמת.

הוא יחוקק, וצריך להכניס בו תיקונים, הוא לא יהיה כמו שהוא היה. סביר להניח שהשר עם הצוות שלו - אני מניחה שיעשו חושבים, כי הבג"ץ התייחס רק להליך החקיקה, הוא אמר: הוא מתבטל בגלל שההליך היה פגום ונפל בו פגם מהותי. אבל מה שאני מעריכה - אני רואה את הלך הרוח גם בעיתונות וגם אצלכם בתכנית, שיש פה קריאה ממש, אם לא לחוקק אותו, אז לחוקק אותו בצורה שהיא תהיה לא עם מיסוי רטרואקטיבית. כי היום, איך שהוא נחקק, כל מי שנכנס עם כמות דירות מסוימת, הוטל עליו המס הזה. בדרך כלל זה לא דבר שנעשה. בדרך כלל אנחנו אומרים: אתה רוצה להיכנס לחוק חדש - תודיע! מי שייכנס ב- 1.1.18 עם שלוש דירות - אתה נכנס למשטר מס שאומר שיהיה מס. זה מה שצריך להיות. אני מניחה שהשר והצוות שמסביבו שמעו את הציבור, שומעים נתונים שעולים מן הציבור ואנשי מקצוע שהעמידו להם נתונים, ואני יודעת שהמון המון נתונים הוזרמו - ובטח הם יעשו הערכת מצב, וכדי לא לכפות חוק...

הם הוציאו חוק יותר גרוע מהקודם.

אתה יודע מה, גם אני חשבתי כך, אבל יש סיכוי. אבל אני רוצה לקוות.

השאלה היא האם יש גרוע מזה.

שהשפיות בכל זאת תהיה נחלתם של משרד האוצר והצוות - אני רוצה להיות אופטימית, שגם משה כחלון וגם השר והצוות שלו, ואלי כהן שהוא רואה חשבון ושר הכלכלה - יסתכלו על כל המכלול, ויבינו כמה אנשים בשוק הנדל"ן ייפגעו ואיך המשק ייפגע אם אנשים לא ייכנסו וישקיעו בדירות. וכל הטריקים שאנשים עשו כדי להעביר לילדים - מה המשמעות למס הכנסה וכן הלאה וכן הלאה. אני מקווה שיקבעו מס עתידי - זאת אומרת, מי שייכנס ל- 1.1.18 עם שלוש דירות - לא ייכנס, יגיע למצב של שלוש דירות אחרי 1.1.18 - המס יחול עליו. מי שכבר יש לו ארבע או שלוש או שמונה - בעצם לא ייגעו בהם בדבר הזה. ויש לנו בעיה עם... נתקלתי בבעיה עם הענקת המענק במצבים שבעצם הקונה צריך להיות משפר דיור.

שאנשים טעו וחשבו שבעצם עם זכאים למענק, אבל למעשה הם לא היו זכאים למענק, מכיוון שאותו קונה לא היה משפר דיור.

נכון, והם לא יקבלו.

הם לא יקבלו בכל מקרה.

אבל זה התברר למוכר לאחר מעשה - הוא הסתמך על זה שהם אמרו לו: כן, אנחנו משפרי דיור, והסתבר שזו דירה בקבוצת רכישה ויש לו עוד דירה - אז המענק לא יינתן. זה כאילו בדין שבוטל.

תודה רבה לך על הדברים.
 
תמלול ראיון עם דורית גבאי ב"סודות הנדל"ן" מיום 17.12.2017
© כל הזכויות שמורות לדורית גבאי