דורית גבאי | איך לקבל החזר ממס שבח?
מיסוי מקרקעין - משרד ליעוץ מס
משרד יעוץ מס והדרכה בראשותה של דורית גבאי

 
03-6128358
חפש
מיסוי מקרקעין דורית גבאי
דף הבית >> שונות >> דורית גבאי בסודות הנדל"ן >> דורית גבאי ב"סודות הנדלן" - איך לקבל החזר ממס שבח?

דורית גבאי בתוכנית סודות הנדל"ן -
איך לקבל החזר ממס שבח?

איך לקבל החזר ממס שבח

מאת: דורית גבאי, רו"ח
 
שלום לרואת החשבון דורית גבאי. אנחנו מדברים על החזרי מס, שזה תמיד יותר נחמד מתשלומי מס. אז בואי נדבר באמת מתי מגיע החזר מס ומה זה המושג הזה "החזר מס".

אז יש דבר כזה - החזר מס הוא כסף שהמדינה מחזירה לך - משרד האוצר מחזיר לך מס עודף ששילמת. בהקשר למס שבח אנחנו מדברים - כלומר, שילמת עודף מס שבח ביחס למה שמגיע לך באופן אישי.

שמתי זה קרה? הרי בסופו של דבר אתה משלם מס שבח, שזה 25% מהשבח - מהרווח, אז מתי קורה שבעצם אתה משלם עודף?

יש מצב שכשהזכות נרכשה לפני 7 בנובמבר 2001, הדין שחל על הרווחים האלה, זה שחלק מהמס זה 47%, וחלק מהמס משלמים עליו 20%, וחלק מהמס...

מה שקרוי "מס לינארי".

בדיוק. 25%. הואיל ומס שבח זה מקדמה על חשבון מס הכנסה, והבעל הבית של המיסוי זה הפקוד - פקודת מס הכנסה, בעצם יוצא שעל פי הדין במס שבח, אתה משלם את שיעורי המס הללו, אבל אם אתה מסתכל על המדינה מה היא רוצה בסופו של דבר - היא רוצה שתשלם לפי המס האישי שלך. ואם אין לך הכנסות גבוהות, ועוד כל מיני קריטריונים - למשל, אתה מעל גיל 60 או שאין לך הכנסות בחלוף ארבע שנים לפני המכירה, כי אז אפשר לחשב ולהגיד: במקום המס שחושב, עושים לך חשבון מחדש עם ההטבות שתכף נפרט אותן, ואז אתה מקבל מס חזרה עם ריבית והצמדה.

זה בעצם מדבר על אותם אנשים שמכרו נכס - שהם קנו אותו לפני 2001? האם זה באמת חל רק על נכסים שקנית לפני 2001 או שזה יכול להיות גם על נכס שנקנה אחרי?

עיקר ההחזרים שאנחנו מזהים, זה הנכסים שנרכשו לפני ה- 7 בנובמבר - זה לא בהכרח הוא קנה לפני ה- 7 בנובמבר - מספיק שהוא ירש ממישהו שקנה לפני התאריך הזה, כי אז זה ממש קריטי! למשל, יש לנו מקרה של שישה יורשים, כולם עברו את גיל שבעים, מוכרים את בית ההורים שלהם ביהוד - אז החלק החייב כחלק בית ההורים קיבל פטור, והזכויות בנייה הנוספות קיבלו חישוב מס שבח כל אחד - יצא לו רשומת מס שבח: 190*6 - שישה מוכרים. הגיע עורך הדין אליי... 190,000 שקל. הגיע עורך הדין אליי, תבדקי. הסתכלתי, אני רואה שהם חסרי הכנסות, חוץ משניים שיש להם הכנסות - שהם עדיין עובדים - כל השאר קיבלו מעל 158,000 החזר, בגלל שבעצם לקחנו את הרווח שמיוחס להם, חישבנו אותו כאילו הם הרוויחו אותו בארבע שנים - זה המנגנון שהחוק קובע. אם אתה לוקח, לצורך הדוגמה, רווח של 400,000 שקל על החלק שלך, ואומר: כאילו הרווחת 100, 100, 100, 100 – מכניס למדרגות מס הכנסה, שעד 74,000 שקל זה 10%, ואחרי זה 14%, ואחרי זה 20, ואחרי זה 31 - אתה עוד לא מגיע ל- 47 שחושב לך במס הקודם. עם נקודות זיכוי שמגיעות לך - מינימום 2 ורבע, שזה 5,000 שקל על כל שנה, אז אתה לוקח ממוצע מס של 35% כפול ה- 400, שזה מעל 120,000 שקל, מול בערך 25,000 שקל.

לפי מה שאת אומרת, כל פעם שמבצעים עסקה של מס שבח, צריך ללכת להתייעץ עם יועץ מס.

נכון, או רואה חשבון או יועץ מס, שבעצם מכיר את הטבלאות של מס הכנסה בעל פה, הוא יודע להסתכל...

לא לצפות שהם יחזירו לך בעצמם.

לא, מה פתאום! כי זו פרוצדורה. אתה צריך לבקש את זה במס שבח, להגיד: אני הולך להגיש דוחות למס הכנסה אם לא הגשתי, ואם הגשתי דוחות, אני אומר לפקיד: תסתכל במחשב של מס הכנסה, תראה את המצב שלי בהכנסות. ואז או דרך דוחות קיימים או דרך דוחות מקוצרים לצורך המטרה הזאת שאנחנו מגישים - הפקיד מס שבח מסתכל במחשב, רואה שבעצם ההכנסות שלו או אפס או קרוב לאפס. למשל, לא נספרת הכנסה ממגורים. אם יש לו הכנסה מדירת מגורים, זה לא נספר לו כהכנסה. אז אם הוא עבר את גיל שישים, שזה כאילו אינדיקציה, ואין לו הכנסות, או אם שני בני הזוג - כל אחד מוכר חצי נכס ועושים את זה בפריסה אחורה, אז את מרוויחה שתי פריסות, נקודות זיכוי לשני בני הזוג, מדרגות מס נמוכות של 10%, 14% לשני בני הזוג, נקודות זיכוי לשני בני הזוג- מגיע החזרי מס שבח. עדיף לפני כן.

שווה בדיקה, כי מגיע לכם החזר, או לפני, כמו שאת אומרת, ולא לשלם את זה מראש. תודה רבה לך על הדברים.

תמלול ראיון עם דורית גבאי ב"סודות הנדל"ן" מיום 17.12.2017
© כל הזכויות שמורות לדורית גבאי