דורית גבאי | תיקון 242 לפקודה - שינוי מבנה
מיסוי מקרקעין - משרד ליעוץ מס
משרד יעוץ מס והדרכה בראשותה של דורית גבאי

 
03-6128358
חפש
מיסוי מקרקעין דורית גבאי
דף הבית >> שונות >> דורית גבאי בסודות הנדל"ן >> דורית גבאי ב"סודות הנדלן" - תיקון 242 לפקודה - שינוי מבנה

דורית גבאי בתוכנית סודות הנדל"ן - 
תיקון 242 לפקודה - שינוי מבנה

תיקון 242 לפקודה - שינוי מבנה

מאת: דורית גבאי, רו"ח

שוב שלום לרואת החשבון דורית גבאי שתעזור לנו ככה להבין את ההקלות החדשות - כן, יש כאלה - של מס הכנסה. אז מדובר בעצם בתיקון 242, אם אינני טועה. בואי תסבירי לנו מה הוא עושה.

אז סוף סוף יש בשורה מרשות המסים ביזמה של משה אשר, מנהל הרשות, בברכת שר האוצר. נעשה תיקון מאוד גדול - מספרו 242. בעצם, התיקון הוא פרק מאוד מרכזי ברווח הון במס הכנסה, שמטפל במיזוגים ובפיצוים ובהעברות נכסים בין חברות.

למעשה, הוא בעצם מאפשר להעביר בין חברות נכסים, בלי לשלם את כל המיסוי הגבוה של מס רכישה לדוגמה, אם מדברים על נדל"ן, וכל הדברים האלה.

נכון. כל פעולה של מיזוג - להפוך שניים לאחד - היא טומנת בחובה המון המון מסים: מס רווח הון, מס הכנסה, מס רכישה וכן הלאה. והרעיון הוא בעצם לאפשר התמזגות לצורך ריכוז מאמץ של הפעילויות של שתי החברות האלה, לצורך התאחדותן, והיעד שהתיקון מדבר עליו - יעד העל הוא צמיחה ושגשוג למשק. כלומר, התיקון הזה הוא עם בשורה.

זאת אומרת, המטרה שלהם היא בעצם לעודד מיזוגים של חברות.

לעודד התייעלות של חברות.

בדיוק! כי כל הרעיון של הפרק הזה - כשהוא נחקק ב- 93 - בעצם ראו שפעילויות לא יכולות להתבצע לבד, ובחיבור כוחות - זו מביאה את הידע, וזו את הטכנולוגיה - אפשר בעצם להצליח יותר.

אני חייבת לשאול: איך בעצם השינוי הזה עומד עם חוק ההגבלים העסקיים, שיש לו פרק שלם שדן במיזוגים?

פרק ד', נכון. חוק ההגבלים העסקיים נחקק ב- 88 - קצת לפני הפרק הזה שנכתב ב- 93 - ובאמת כל הרעיון הוא שמיזוגים שמגיעים להיקפים שהם לא מונופליים, אז חוק ההגבלים מגביל. אבל התיקון הזה - אם אני רוצה לעבור לחידושים שלו - אם בעצם בעבר לצורך מיזוג נקבעו מספר קריטריונים כדי לקבל את ההטבות - בלי מסים, וכן הלאה וכן הלאה, היום החוק הזה עם התיקון הגדול בעצם פותח אפשרות לעשות יותר מיזוגים, פחות חסמים, אפשר להכניס משקיעים דקה אחרי המיזוג - מה שלא היה קודם.

מי כמוך יודע שלא כל מיזוג זה מונופול!

בהחלט! אחד מוכר ופלים, ואחד מוכר מסטיקים...

זה דבר שמותר להיות, רק יש הגבלות.

נכון, אבל באמת מה שהתיקון הזה מביא, אם מתייחסים ספציפית לנדל"ן, שזה הנישה שלנו פה, אז שני הסעיפים שמדברים - 104א' ו- 104ב' - יש שני סעיפים שאנחנו תמיד מדברים עליהם - להעביר פעילות מיחיד לחברה או כמה יחידים או כמה גופים לחברה אחת - העברת הנכס הזאת לפני המיזוג, חייבת במס רכישה 6%, אז היא תביא רק חצי אחוז, ובלי מס.

העברה בין חברות זה אותו דבר - זה המיזוג. אבל בשונה ממה שהיה כאן, וזאת הבשורה שמשה אשר מביא כאן - אם מקודם היינו צריכים להמתין שנתיים ולא לעשות שום שינוי במניות, היום אם אנחנו מעבירים נכס לחברה, דקה לאחר מכן אני יכולה להקצות מניות לשותף שהוא מביא את הפתרונות או את הטכנולוגיה או את המוניטין, והנדל"ן יכול לזוז קדימה! מקודם זה היה מחסום. אנשים נזכרו בזה תמיד בדקה האחרונה. פתאום רוצים להכניס שותף - אי אפשר, כי צריך שנתיים. אז קודם כול, לכל בעלי הקרקעות - צריך לעשות סדר, ולראות אם יש מצב שהנדל"ן נמצא ביחיד והפעילות בחברה, וצריך לראות את החיבור מיד. ואז להיות ערוכים בעצם לשלב הבא - שהוא הכנסת שותפים וכן הלאה וכן הלאה. זה מהפכה.


טוב לשמוע שרשות המסים מאפשרת גם בעצם צמיחה של המשק!

זו בהחלט התחלה! תודה לך.
 
תמלול ראיון עם דורית גבאי ב"סודות הנדל"ן" מיום 23.9.2017
© כל הזכויות שמורות לדורית גבאי