דורית גבאי | הלכת שיתוף בעסקאות מקרקעין
מיסוי מקרקעין - משרד ליעוץ מס
משרד יעוץ מס והדרכה בראשותה של דורית גבאי

 
03-6128358
חפש
מיסוי מקרקעין דורית גבאי
דף הבית >> שונות >> דורית גבאי בסודות הנדל"ן >> דורית גבאי ב"סודות הנדלן" - הלכת שיתוף בעסקאות מקרקעין

דורית גבאי בתוכנית סודות הנדל"ן - 
הלכת שיתוף בעסקאות מקרקעין

הלכת שיתוף בעסקאות מקרקעין
 
מאת: דורית גבאי, רו"ח
 
למה הכוונה כשאנחנו מדברים באמת על הלכת שיתוף?

אז המונח הלכת שיתוף, כמו שהוא נשמע, זו הלכה של בית המשפט העליון. זה נוהג, ובעצם התנהגות שהוא קבע שכל מה שהתחתן עד 1.1.74, הוא יום התוקף של חוק יחסי ממון - זה הסדר רכושי בין בני זוג שהתחתנו מיום זה ואילך - כל מי שהתחתן לפני כן, חלה עליו הלכת שיתוף. המשמעות היא שכל הנכסים שיש לבן הזוג הזה או לבן הזוג הזה - משותפים חצי - חצי.

להבדיל ממה שקורה אחרי 74.

זה במקרקעין?

נכון, אבל אני מתייחסת באוריינטציה של מקרקעין, משום שהקסמים שאפשר לעשות עם ההלכה הזאת, הם רבים.

כמו למשל?

למשל, זוג שהתחתן בשנת 54, קנו כמה נכסים - לא משנה אם זה קרקעות, דירות או מה שזה לא יהיה. במהלך הדרך, בסטטיסטיקה מי נפטר קודם?

הגבר כמובן.

לצערנו. ואז מה שקורה זה שאם הוא זה שעל שמו רשומים כל הנכסים, כי לרוב הוא זה שהיה בחוץ, לרוב הוא זה שהיה בממשק עם הבנקים, הבנקים הגיעו אליהם למפעלים, והיא מן הסתם באותן השנים הייתה פחות זמינה לדברים האלה, אז כל הנכסים שהיו רשומים על שמו, וברגע שהוא נפטר עד 31.3.81 - הוא יום פג תוקף מס עיזבון - חוק מס עיזבון - בעצם ברגע שהוא נפטר, היא כאילו ירשה אותו. אבל בעצם אנחנו טוענים שהיה לה חצי מלכתחילה, וזה שהיא ירשה אותו ביום פטירתו - מס עיזבון - היא בעצם ירשה רק חצי, והפיצול הזה שהיא ירשה חצי והיה לה כבר חצי מקודם, עם התאריכים האלה, מוריד לה במיסוי באופן משמעותי.

עכשיו, קח לדוגמה זוג שהתחתן ואף אחד לא נפטר - הם שניהם פה, חיים וקיימים, והנכס רשום רק על שמו - אז הם אומרים: אנחנו חיים חיי שיתוף, הם מלפני 74, אנחנו רוצים שהכול יהיה חצי - חצי, אבל בנסח מופיע רק הוא, אז הוא חתום על ההסכמים. היא לא יכולה להצטרף כמגישת שומה או חוזה. אז החוזה הוא אתו. אבל כשבאים לרשות המיסוי, אומרים: רגע, זה נכון שהוא בנסח והוא בזכויות והוא במנהל, אני רוצה שאת המס נחשב חצי לך - חצי לו. ואז את השבח הריאלי על מכירת המגרש - לא משנה באיזה סדר גודל - תחשבו שהולך חצי אליו חצי    אליה - עם הזכויות הניתנות לפריסה לארבע שנים לשני בני הזוג, ונקודות הזיכוי שמגיעות לשני בני הזוג וכן הלאה וכן הלאה - זה מעל רבע מיליון שקל.

ומה קורה עם מי שהתחתן אחרי 74, כשיש את חוק יחסי ממון?

מי שהתחתן אחרי 74, המשמעות היא שזה רשום, כך התכוונתם. אם התכוונתם שזה רשום רק על אחד מכם, אז התכוונתם. אתם רוצים להסדיר את זה - כמו שאנחנו יודעים, העברות בין בני זוג חייבות במס רכישה.

אלא אם כן הם מתגרשים.

אם הם מתגרשים או שזו דירת המגורים שלהם. אז באמת צריך לדעת שכשאתם מוכרים נכס שרכשתם אותו או שאחד מבני הזוג היה לו אותו במהלך הנישואין לפני 74 - מעבר לחוזה המשפטי, צריך לדרוש פיצול לשבח לשני בני זוג, וזה עבודה קצת לרוץ בין המשרדים - צריך להתרוצץ בין מס הכנסה לבין מיסוי מקרקעין.

אבל אחרי 74, זה הופך להיות מסובך יותר.

זה איך שזה רשום. ואם אנשים רוצים...

ואם זה נרשם על שם אחד מהם, אז צריך...

אלא אם כן הוא מעביר לאשתו ואז הם הולכים ביחד.

טוב. תודה רבה.
 
תמלול ראיון עם דורית גבאי ב"סודות הנדל"ן" מיום 01.05.2018
© כל הזכויות שמורות לדורית גבאי