דורית גבאי | המונופול השערורייתי של לשכת עורכי הדין
מיסוי מקרקעין - משרד ליעוץ מס
משרד יעוץ מס והדרכה בראשותה של דורית גבאי

 
03-6128358
חפש
מיסוי מקרקעין דורית גבאי
דף הבית >> שונות >> דורית גבאי בסודות הנדל"ן >> דורית גבאי ב"סודות הנדלן" - המונופול השערורייתי של לשכת עורכי הדין

דורית גבאי בתוכנית סודות הנדל"ן - 
המונופול השערורייתי של לשכת עורכי הדין

המונופול השערורייתי של לשכת עורכי הדין
 
מאת: דורית גבאי, רו"ח
 
ועדת הכספים אישרה לאחרונה את התקנות אשר יחייבו את הציבור לדווח על מכירת דירות מגורים ועל עסקאות מקרקעין אחרות רק באינטרנט. על פי התקנות, את הדיווח המקוון יוכלו להגיש נישומים המיוצגים על ידי עורכי דין, ועורכי דין בלבד. בעניין הזה, אנחנו רוצים לומר שלום לרואת החשבון דורית גבאי, מומחית למיסוי מקרקעין.

נו, מה הבעיה? נשמע לי כמו מהלך מבורך.

רואי חשבון רוצים גם לעבוד, גם להגיש.

לא, עוד הפעם, אני חושב שהעם הרגיל לא יודע להגיש, גם אם ייתנו לו.

הבעיה העיקרית היא שבעצם נשלל מכל אזרחי המדינה חופש הבחירה. חופש הבחירה לבחור מי ייצג אותו, מי האדם חושב שהוא מבין במסים, שהוא יוכל להילחם עם הזכויות שלו מבחינת מסים. רואי חשבון, יועצי מס, ולא נשלול גם את האמירה לגבי שמאים - בעלי הכשרה עצומה במסים. חוק מיסוי מקרקעין מטפל בהון. מכירת נדל"ן היא סוג הון, שכזה גם פקודת מס הכנסה מטפלת במכירות הוניות. רק מבחינה היסטורית בחקיקה, נפלט החוצה חוק מיסוי מקרקעין, והוא לא נכלל בפקודת מס הכנסה שבה רואי חשבון ויועצי מס מסוגלים לייצג.

בעצם, הטענה שלנו היא שאנחנו בעלי הכשרה, בעלי הידע, בעלי המיומנות - מדווחים דוחות למס הכנסה לכל הנישומים באמצעות מחשב, כבר שנים רבות, עושים את זה בהצלחה. אנחנו מתקתקים, רואים את התהליך מתחילתו ועד סופו - מהצהרת הון שבן אדם מגיש, מהרגע שבן אדם משכיר את החנות או את הדירה, יודעים לגבי ההכנסות.

אז הרצון שלכם למעשה, שיוסיפו גם את האופציה שרואי חשבון, אולי גם שמאים, את אומרת, יועצי מס, מלבד עורכי דין.

מה הרעיון באמת שעומד מאחורי החלטה כזאת?

תראה, הרעיון שעומד מאחורי זה: אנחנו מדברים על איכות שירות, מהירות שירות ומקצועיות והסרת מחסומים. המונופול של עורכי הדין הוא מחסום. אם אדם חייב להיות מיוצג באמצעות עורך דין, זה מחסום, כי אנחנו יודעים, מבלי לפגוע באחרים, שיש עורכי דין שלא בקיאים בתחום הזה. אתה יודע שבעל רישיון עורך דין לא אומר: אני יודע מסים. לעומת זה, רואה חשבון נבחן בשני מבחני מועצה - מועצת רואי חשבון שהיא כפופה למשרד המשפטים, וקיבל רישיון על זה שהוא יודע מסים. עכשיו, גם לא כל רואי החשבון ולא כל יועצי המס ייקחו את התפקיד הזה. זה תפקיד שדורש אחריות כמו כל תחום. אנחנו בטוחים שכשרואה החשבון ייקח תיק לדיווח - ידווח אותו במחשב ממחשב משרדו - הוא ידע לעשות את זה לא פחות טוב, אם לא יותר טוב, מעורך דין.

המצב האירוני אצל דורית זה שהיא שימשה כסגנית מנהל מיסוי מקרקעין, ובעצם הייתה אמונה על כל הנושא הזה, וכשהיא יצאה לשוק הפרטי, היא מנועה מלהגיש את הדוחות.

אבל לא, עוד הפעם: זה מאוד הגיוני גם מה שהיא אומרת. אני יודע גם שיש עסקאות שחלקן מדווחות במס הכנסה - עסקאות מקרקעין, אני מדבר - וחלקן מדווחות במיסוי מקרקעין.

אני חושבת, דורית, שהגשת בג"ץ בנושא הזה.

נכון, ב- 2010, אחרי שכלו כל הקיצין, ואחרי שחוק חופש העיסוק חוקק ונתנו עשר שנים לתקן עוולות, לא נעשה דבר. רצאבי בזמנו התחיל מהלך מאוד מאוד גדול לתקן את העוול הזה, צמצמו את הייצוג שלנו - אתה יכול להצטרף רק כשיש בעיה ורק בחישוב. כלומר, מגיעים לדיון, עכשיו יש סוגיה כזאת ויש סוגיה של חישוב - בסוגיה שהיא לא של חישוב, אנחנו לא יכולים לדבר, ובסוגיה של החישוב, אנחנו כן יכולים לדבר. אני הייתי אמונה על שישים עובדים, על מאות מיליונים של... אני לא יכולה לייצג? הבג"ץ  אמר - תקני את החוק, אז אני פונה אל משה אשר.

פגשתי עורכי דין שלא מבינים בנושאי נדל"ן כלום! אבל היות ויש להם את התיק לעורך דין, פונים אליהם. אין להם מושג בזה. ולהיפך - רואי חשבון בדרך כלל, ומתוך ניסיון אני אומר לכם, מתמצאים בהחלט בנושא הזה.

נכון.

דורית, בהצלחה! אנחנו חושבים שזה הגיוני מאוד מה שאת אומרת.
 
תמלול ראיון עם דורית גבאי ב"סודות הנדל"ן" מיום 27.8.2017
© כל הזכויות שמורות לדורית גבאי