דורית גבאי | הצעת חוק חדשה תאפשר לכלל העוסקים בתחום לייצג נישומים במס שבח
מיסוי מקרקעין - משרד ליעוץ מס
משרד יעוץ מס והדרכה בראשותה של דורית גבאי

 
03-6128358
חפש
מיסוי מקרקעין דורית גבאי

דורית גבאי בתוכנית סודות הנדל"ן - 
הצעת חוק חדשה תאפשר לכלל העוסקים בתחום לייצג נישומים במס שבח

הצעת חוק חדשה תאפשר לכלל העוסקים בתחום לייצג נישומים במס שבח
 
מאת: דורית גבאי, רו"ח
 
שלום לרואת החשבון דורית גבאי. בימים אלו מתנהל מאבק של ממש לשינוי החוק, כך שגם רואה חשבון יוכל לייצג ולהגיש דיווחים בעסקאות מקרקעין. בואי תספרי לנו קצת.

את אחראית על כל המהפכה הזאת והניסיון הזה.

מנסים לעשות שינוי. בקיץ שעבר, התראיינתי כאן בקשר לנושא הזה, ולמה חשוב שרואה חשבון ויועץ מס יוכל לייצג עסקאות מקרקעין מול רשות המסים, מול מנהל מס שבח. ולאחר מכן אמרתי שאני צריכה לפנות למשה אשר - בסוף הריאיון - וזה מה שעשיתי. פניתי למשה אשר, אמרתי לו: זהו זה! אנחנו רוצים תיקון חוק. משה אשר בחר כראש רשות המסים, לא להתערב. הוא אמר לי שהלשכות יגיעו ביניהן להבנה. עכשיו, מה זה הלשכות? לשכת עורכי הדין, לשכת רואי חשבון, לשכת יועצי המס. עכשיו, הנשיאים הם חברים, אז זה כאילו שאחד מדבר עם השני, ובעצם לא מצאתי את התמיכה הטריוויאלית של שני הנשיאים - שרואי החשבון ויועצי המס יגידו: אוקי, נותנים כוח, מתקנים את החוק.

למרות שיש בזה הרבה היגיון.

בהחלט יש בזה היגיון! יש לי גם תמיכה. אז מה שקרה זה שעשינו את הכול לבד.

מה החוק נועד לתקן קודם כול?

הוא נועד לתקן ולאפשר לרואי חשבון וליועצי מס שהוכשרו במסים, את האפשרות להגיש דיווחים, את האפשרות להתנהל מול מנהל מיסוי מקרקעין, תיקוני שומה...

כשהיום רק עורכי דין יכולים למעשה לעשות את זה.

רק עורכי דין. אז בעצם עשינו את הכול: הקמנו מטה מאבק, הקמנו בעצם צוות שלם שמתנהל כמו ארגון לכל דבר, בחרנו חבר כנסת אחרי שרצנו בכל המסדרונות, בחרנו חבר כנסת - מיכאל מלכיאלי - צעיר, נמרץ, חברתי, הוא הרים את הכפפה, ובעצם הגיש הצעת חוק - ניסח הצעת חוק. ההצעת חוק כוללת את כל הרכיבים מדוע אנחנו צריכים לייצג, יש לו מאחוריו תומכים 23 חברי כנסת נוספים, ביניהם משה גפני לצורך הדוגמה, אמיר אוחנה מהליכוד שהוא עורך דין - 23 אנשים נוספים חוץ ממנו. הצעת החוק כרגע נמצאת על שולחן ועדת הכספים, יש לה מספר - 45 יום מ- 13 במרץ יש דיון.

תבואי תספרי לנו איך זה ייטיב עם הציבור.
הכי חשוב פה זה הציבור. זה נכון שיש פה סקטורים שרוצים להיכנס למשחק, אבל הכי חשוב זה הציבור. כי מי שבאמת מבין מסים ויודע לתכנן מס ויודע לטפל בבעיות מסים - זה מי שלמד ותעלת הלידה שלו זה מסים - זה רואי חשבון ויועצי מס.

אז מה היה ההיגיון שעד היום זה היה עורכי דין? בטח יש איזה טיעון מאחורי זה.

זה קשור בחקיקה היסטורית של 1961, שכולנו פה היינו עסוקים בלבנות בתים ובלהוליד ילדים. חוק לשכת עורכי הדין כולל סעיף ספציפי שנקרא: ייחודיות המקצוע, וזה מיוחד רק להם, בלי אף אחד שיכול להיכנס, וכל מי שנכנס, נותנים לו בראש. זהו זה! אנחנו עכשיו רואי חשבון ויועצי מס - אחרי כינוס שהיה מדהים ב- 8 בפברואר, שמעל 100 איש הגיעו עם חברי כנסת, ועכשיו שהכינוסים הבאים אחד אחרי השני - רוצים את הזכות הזאת.

אבל איפה היתרון האמתי לציבור?

אני אתן לך דוגמה: בן אדם מוכר איזה נכס באיזושהי עיר, והחבר'ה האלה זה מגרש לצורך העניין. עכשיו, יש שלושה יורשים או שלושה מוכרים. כל אחד נמצא בשיעור מס אחר - אחד הוא עסקי, אחד הוא כזה, אחד יש לו שיעור מס נמוך, הפסדים וקיזוז. עורך דין לא לומד לאסוף את כל החבילת נתונים כדי ליצור תכנון מס.

אבל יש עורכי דין שמתמחים במיסוי מקרקעין.

חס וחלילה לא נגיד שום דבר על אף אחד בהכללה. מי שיודע, שייקח. הציבור יבחר האם אני רוצה שרואה חשבון ייצג אותי, יועץ מס ייצג אותי או עורך דין. זה פגיעה בחופש העיסוק. הציבור משלם פעמיים: פעם לעורך הדין שהבן אדם סומך עליו שהוא ידע להוביל את האונייה ליעד בבטחה, ואז יש בלגנים - לא בכל המקרים, אנחנו לא אומרים שבכל המקרים.

השאלה אם זה ייתר את הצורך בעורך דין או שפשוט נצטרך, אז הציבור יצטרך לשלם פעמיים.

לא, לא. עורך דין מקבל כסף ושכר טרחה על הטיפול המשפטי - בדיקת הנכס, כל הקניין, כל החוזה, כל המעקב אחרי הכספים, הוא מביא לנו חוזה. אנחנו לוקחים את החוזה. כמו שעורך דין מנסח מכירת מניות בחברה מסחרית, מה, הוא מדווח למס הכנסה?! אנחנו מדווחים!

למיטב הכרתי עם לשכת עורכי הדין, הם בטוח לא יאהבו את הנושא.

אז בוא, יש לי תגובה.

לא יאהבו - שלא יאהבו! אין מה לעשות!

תודה דורית! ואני אעבור באמת לתגובת לשכת עורכי הדין: "הלשכה מתנגדת בכל תוקף לכל ניסיון להסיג את גבול המקצוע. מדובר בנושא שנדון ארוכות בכנסת, ואחר כך גם בבית המשפט העליון, במסגרת עתירה שהוגשה על ידי דורית גבאי ונדחתה על הסף. הן המחוקק והן בית המשפט העליון, במסגרת התיקון שנעשה לחוק המדובר, קבעו במפורש כי מתן האפשרות לרואי החשבון ויועצי המס לייצג נישום בהליכים מול מנהל מיסוי מקרקעין בכל הקשור למיסוי בלבד, הינו האיזון הראוי והנכון בין כל הגורמים העוסקים בתחום".

כל השאר סירבו להגיב. אנחנו נחכה ונראה.

אני חייב להגיד: אני נתקלתי ברשויות מיסוי מקרקעין לא פעם אחת ולא פעמיים. אני חושב שדורית צודקת בנושא הזה. אין שום סיבה... אתה לא צריך לקחת יועץ מיסוי חיצוני, עורך דין עם מיסוי חיצוני. אין שום סיבה שאותו רואה חשבון שלך, שמתעסק לך בכל ענייני המיסוי, לא יוכל לייצג אותך גם מול מיסוי מקרקעין.

אוקי. אנחנו נחכה ונראה.  
 
תמלול ראיון עם דורית גבאי ב"סודות הנדל"ן" מיום 08.4.2018
© כל הזכויות שמורות לדורית גבאי