דורית גבאי | תכנוני מס
מיסוי מקרקעין - משרד ליעוץ מס
משרד יעוץ מס והדרכה בראשותה של דורית גבאי

 
03-6128358
חפש
מיסוי מקרקעין דורית גבאי
דף הבית >> שונות >> דורית גבאי בסודות הנדל"ן >> דורית גבאי ב"סודות הנדלן" - כיצד הרשויות ובתי המשפט מתייחסים לתכנוני מס? והאם ניתן לתקן תכנון מס שגוי רטרואקטיבית?
 

תכנון מס נכון

 
מאת: דורית גבאי, רו"ח
 
תכנון מס נכון יכול לחסוך הרבה כסף. אז באיזה אופן זה מתבצע? שלום לרואת החשבון דורית גבאי, מומחית למיסוי מקרקעין. אז דורית, תכנון מס זה דבר מאוד מאוד חשוב שיכול לחסוך אלפי, ובמקרים מסוים גם עשרות אלפי שקלים. השאלה היא איך הרשויות מתייחסות לזה? איך בתי המשפט? זה דבר שהוא מקובל ונהוג לעשות אותו והוא ראוי?

אולי קודם מה זה תכנון מס? למי שלא בעניין.

אין בעיה! תכנון מס, בגדול, זה בעצם מערכת צעדים שאתה עושה על מנת לבצע עסקה במקרקעין, או גם בתחום אחר – בתחום המיסוי - אבל ספציפית למקרקעין, ושהעסקה תהיה דלת מס. היא צריכה להיות עם תוכן כלכלי, עם מהות כלכלית, ושלא תיראה למראית עין - מה שאתה עושה, אתה גם מבצע. אבל אם מה שאתה עושה בסופו של דבר חסך לך מיסים, זה אומר שזה בסדר.

אוקיי. אז איך הרשויות מתייחסות? נחזור לשאלה.

תראו, פקידי המס שעוברים את ההכשרות, מקבלים את הסמכויות שלהם בעצם להפעיל את החוק הזה. בודקים כל עסקה לגופה, ובודקים אותה גם בהתנהגות ואיך היא מתנהלת וגם הלכה למעשה וגם אם הסוף מעיד על ההתחלה. זאת אומרת, אם סוף הדברים של העסקאות, כמו שהם תוארו בחוזים וברצף החוזים, משקף התנהלות אמיתית, אז הם נותנים לזה אור ירוק. העסקאות נבדקות בהתחלה ובסוף. אתה מדווח, ויכול להיות שזה לא ייתפס ברשת, אבל כשאתה תמכור את הנכס, יעשו בדיקה רטרואקטיבית לכל הדבר הזה, ואז יגידו: רגע, רגע, הוא העביר לבן בשביל לחסוך פה, הוא העביר לבת בשביל לחסוך שם, ובודקים את התוכן האמיתי.

אם אפשר איזה דוגמה לזה. למשל, שבן אדם... נגיד, שמעדיפים שילד יקנה דירה במקום ההורים, בשביל שיהיה מס רכישה נמוך. הנה דוגמה לתכנון מס פשוט.

זה כבר אמר בית המשפט בבאר שבע, שזה בסדר גמור לעשות תכנון מס כזה בשביל להוזיל את המיסים.

איזה דוגמאות יש שהן קצת יותר ככה מתוחכמות?

תכנון המס - הדברים שצריכים לעשות מבעוד מועד, זה כשיש לאדם מספר נכסים או כשהוא רוצה לפזר אותם למספר ילדים - אז לא להגיד: אוקיי, אני מעביר לילדים שלי את הדירות כדי שהדירה הבאה תהיה דירה יחידה או מה שזה לא יהיה, אלא לראות מה יקרה אחר כך. אם אתה מעביר לילד משהו, אז מה המשמעות שהוא מחזיק דירה שלך כשהוא יבוא למכור אותה? איך זה משפיע על הרכישה המשפחתית כשהוא מתחתן? עוד לראות כמה צעדים קדימה.

בבית המשפט העליון – אם יורשה לי לצטט ציטוט מדהים: השופט שמגר בעניין חזון, שזה נושא אחר למיסוי מקרקעין, אמר ש"עצם העובדה כי הצדדים בחרו במבנה משפטי דל מיסים, אינה מצביעה כי המבנה מלאכותי או בדוי. זכותם ואף חובתם של נישומים היא להיוועץ במומחים, לתכנן עסקאות משפטיות, כך שלא תהיינה עתירות במס". זאת אומרת, העליון אמר. זאת אומרת, יש לנו מקרים למשל שנתקלנו בהם או שמענו עליהם, שאדם עשה עסקה כלשהי - העביר איזושהי מתנה לאחותו, והוא לא ידע שזה משפיע על הצעד הבא אם הוא בא למכור את הדירה עם אשתו - הוא פתאום מקבל חיובי מיסים, מגלים שההעברה לאחותו הייתה במסלול מס שבעצם פגע בו בעסקה הבאה, בעצם היה צריך לבקש מסלול א', ביקשו מסלול ב', ויצא לו מס גבוה.

אז זו השאלה שלי עכשיו: האם אפשר לתקן רטרואקטיבית? זאת אומרת, אדם שילם מס לפי מסלול מסוים, גילה שהתכנון לא היה נכון, ובעצם עכשיו הוא רוצה - אחרי שהוא התייעץ עם איש מקצוע - לחזור ולשנות את המסלול. האם הוא יכול לקבל החזרים רטרואקטיבית?

שאלה מושלמת לנושא שלנו. יש קושי עם הבקשות האלה עם חלוף כל כך הרבה זמן. בגדול, יש לנו ארבע שנים.

עד ארבע שנים זה...

כן, אבל, אם ביקשת לשלם מס ואתה רוצה עכשיו פטור, או שביקשת פטור ואתה רוצה להפוך לחייב, כי זה מפריע לך בעסקה הבאה וכן הלאה - בגדול, אחרי שלושה חודשים לבקש, הם לא אוהבים את זה, אבל כל מקרה לגופו. מגישים בקשה לתיקון שומה - יש נציג בירושלים, אני יכולה לתת את מספר הפקס אם רוצים - מותר, זה של מספר האוצר.

נפרסם את זה בעמוד פייסבוק שלנו.

בדיוק. כותבים להם בקשה לתיקון שומה: אני מבקש להמיר מחיוב לפטור או מפטור לחיוב או עשיתי ככה ועשיתי ככה, והם בודקים לגופו של עניין - כותבים לכם בפתיח.

אז יש ארבע שנים? כי אמרת: אם תוך שלושה חודשים.

לא, בחוק כתוב ארבע שנים לכל תיקון שומה, אבל כדי לתכנן מס בדיעבד, כלומר, כדי להפוך פטור לחייב, שיכולת אז לחשוב על זה, הם לא מתים על זה. אבל יש כל כך הרבה מקרים שמצדיקים ראייה מערכתית, והם מעניקים את השינוי מסלול זה.

אוקיי. זה מאוד מאוד חשוב.

אבל שוב, בעניין הזה צריך לציין: עשה כבר דרך.
יפה. תודה רבה על הדברים. מאוד מעניין וחשוב.
 
 
תמלול ראיון עם דורית גבאי ב"סודות הנדל"ן" מיום 1/6/2019
© כל הזכויות שמורות לדורית גבאי