דורית גבאי רו״ח | מומחית במיסוי מקרקעין, מס שבח, מס רכישה והחזרי מס

המהפכה בחוק מס שבח – ראיון רדיו עם דורית גבאי

בוקר טוב לרואת החשבון דורית גבאי, מומחית מיסוי מקרקעין. היום אנחנו רוצים לדבר על חוק מס שבח. ויש בו שינויים. אבל לפני כן את תצטרכי להסביר לנו מהו חוק מס שבח.

חוק מס שבח זה חוק שנחקק בשנת 1963. זה חוק מנדטורי שממסה את כל מי שמוכר ורוכש זכויות מקרקעין בישראל, והסוגיה שכרגע על הפרק, שזה מאוד נושא חם, זה מי מוסמך לייצג במס שבח- מי יכול לייצג את הנישום- בכל העסקאות האלה, לדווח עבורו, להגיש את חישובי המסים, לטעון את הזכויות שלו, לעמוד על הזכויות שלו מהיבט המס- מה שנקרא: לשלם פחות. כחוק.

בינתיים מי שמוסמך, אני מתאר לעצמי, הם עורכי הדין.

נכון. לפי חוק לשכת עורכי הדין, שזה חוק שלהם, רק עורך דין יכול לייצג את הנישום–זאת אומרת, מי שמוכר את בית המגורים או את המוסך או את החניה או אתהקרקע. רק עורך דין רשאי באופן בלעדי לייצג את הפרוצדורה הזאת מול מיסוי מקרקעין.

מונופול יפה! מתפרנסים מזה ודאי יפה יפה.

זה נכון. המונופול הזה הגיעה העת לפרק אותו, לא בגלל שיש משהו נגד עורכי דין בגדול. יש משהו בעצם נגד השיטה – בלעדיות בתחום מסוים לעורך דין, כאשר גם רואה חשבון וגם יועץ המס עבר הכשרה- אני לא רוצה להגיד- פי חמש יותר מאשר עורך דין בזמן מוקדם להיות עורך דין.

כן, אני חייב להגיד שלפחות למגיש ההדיוט, וודאי גם לחלק מהמאזינים זה נשמע דווקא כאילו זה הטריטוריה של יועצי מס ורואי חשבון באמת.

זה ממש מלידה שלנו, אבל חוק זה חוק, ואנחנו לא יכולים לייצג, אלא בשלב מאוד מאוד ספציפי בהתמקדות- כשהתיק מסתבך, אנחנו יכולים להצטרף ולהציל את המצב, רק אם יש בעיה חישובית. כלומר, אנחנו לא יכולים להמשיך עם המצב הזה שהנישום לא יכול לקבל את העזרה שלנו, ולכן אני הגשתי בג”ץ ב-2010. הוא נדחה, וזרקו אותי לכל הרוחות, מה שנקרא. אמרו: לכי תתקני את החוק. הגשנו הצעת חוק באמצעות חה”כ מיכאל מלכיאלי- היה צעיר ונמרץ, ואתו הצטרפו עוד 24 תומכים ויוזמים. החוק הזה מונח ואומר שרו”ח יוכל לייצג נישום בשלב ההתחלה, כלומר, משלב השומה העצמית של החישובים, עם כל הטבות המס שלו, עם הפריסות, עם הקזוזי הפסדים, עם הפחת – עם כל מה שרו”ח יודע, כאשר בסוף הדרך אנחנו מעוניינים שיועצי מס יצטרפו גם בתהליך החגיגה.

רואת החשבון גבאי, אני רוצה להקשות עלייך. אני מבין את המלחמה בין רואי החשבון לעורכי הדין- הכול טוב ויפה. אבל האם אני, כלקוח פוטנציאלי, האם זה מעניין אותי? והאם זה חשוב לי מי ינצח בקרב הזה?

בהחלט זה חשוב! קודם כול כמדינה, אני יכולה להבטיח לך שתדירויות העבודה תעלינה. הנישוםברמת הכסף שהוא מפסיד- אנחנו נוזיל לו את יוקר המחיה על נושא הנדל”ן, משום שאנחנו נעשה נכון בביצוע ראשון. הראשון שידווח – הוא יבחר מי הוא רוצה- מי שהוא מחליט. אם הוא מחליט שעורך דין יעשה את החוזה, ורואה החשבון או יועץ המס יעשה את השומה העצמית, הוא יקבל שומת מס נכונה. לא להזיז את השומות, ואז לברר: אה, פחת לא חישבנו, הפסדים לא קיזזנו, יש סתירה להצהרת ההון, וחישוב נפרד, חישוב מאוחד. זה בשלב ראשון אנחנו נעשה, ומהתחלה יראו את השומה מהתחלה במצבה הנכון, בלי כל הטיולים שבדרך. בהחלט הנישומים ירגישו. כמובן שעוד פלח בתחום עבודה מצטרף לדבר הזה. ועובדה שאנחנו הגענו גם לשרה בנושא הזה.

את יודעת, יש כל כך הרבה עורכי דין במדינות ישראל- הם מחפשים עבודה- תבינים אותם… אני צוחק.

אני מבינה את זה, ונראה כאילו שאנחנו הולכים לקחת להם את האוכל מהצלחת, אבל זה לא המטרה.

זה נשמע הגיוני לגמרי, וזה נשמע כמו מונופול אחד לאחד. כל הכבוד! אני מבין למה הם שומרים את זה, אבל זה לא מהאינטרס שלנו.

אני רק רוצה לציין שבסופו של דבר יש לנו רואת חשבון איריס שטרק שלקחה אותנו לשרה שקד, ובעצם נפגשנו איתה והיא שמעה את הבעיות ואת היתרונות – למה המדינה תרוויח מזה, למה הנישום ירוויח מזה, ואנחנו מחכים להחלטת ועדת שרים לענייני חקיקה. זה כרגע מה שאנחנו מחכים לו.

רואת החשבון דורית גבאי, תודה רבה לך על הדברים

3.9.2018 תמלול לראיון רדיו עם דורית ברדיו תל אביב

Print Friendly, PDF & Email
דורית גבאי | רו"ח

דורית גבאי | רו"ח

יש לכם שאלה?

מלאו פרטים ונחזור אליכם