דורית גבאי רו״ח | מומחית במיסוי מקרקעין, מס שבח, מס רכישה והחזרי מס

רגעים היסטוריים בחקיקת המס בישראל – יבוטל “קנס הנישואין” – החל משנת 2014

מאת: דורית גבאי, רו”ח

כמה פעמים חווינו, אנחנו אנשי המקצוע ואנשי העסקים, רגעי אושר בכל הנוגע לענייני מס הכנסה?

אישית, היו לי כמה, בהיותי בתפקיד במשרד האוצר בתפקידים השונים.

אבל לחוות רגעים מיוחדים של שינוי, כאשר אתה חלק מקהילת אנשי עסקים ואנשי מקצוע המשוועים לשינוי, לאוזן קשבת, להגיון, לעידוד הייצור, זה עוד לא קרה לי, עד אמש.

אתמול התבשרנו כי שר האוצר, מר יאיר לפיד, אימץ וקבע מדיניות מס חדשה בכל הנוגע לפקודת מס הכנסה.

החישוב המאוחד של בני זוג אשר עובדים בעסק משותף – הן כעצמאים והן במסגרת חברה וכן הלאה, ימוסו החל משנת המס 2014 בחישוב נפרד.

המדיניות שתיושם תקבע כי בני זוג יקבעו את שכר עבודתם של כל אחד מהם כאוות נפשם.

זו הצהרה נהדרת שאכן מבשרת על רוחות חדשות באוצר.
וכמילות השיר:

וכל הכבוד לשר!”

זו בשורה נהדרת בזמן חשוב זה, שבו מדיניות האוצר בנוגע לחלקים אחרים של הקיום הכלכלי – מע”מ עולה, מס הכנסה ישיר ואישי עולה, מסי רכישה לדירות השקעה עולה דרמטית וכן הלאה (ועל זה, העניין האחרון עוד נדון ונרחיב במסגרת אחרת), הנה באה בשורה שהיא החשובה שקבלנו – אנשי העסקים וכלכלת ישראל, בשני העשורים האחרונים.

משמעות המדיניות הזו היא מרחיקת לכת.

השפעתה לטובה על המשק ועל היחסים השבירים בין הנישום, איש העסקים, לבין פקיד המס, תבוא לידי ביטוי בצמיחת העסקים.

מנהלי העסקים, במקום לעסוק בתכנוני מס ולשלם ליועצים עליהם, כדי “לשלם פחות. כחוק” (כידוע, הינו המוטו שלנו במשרד), במטריה של אנשי המקצוע, יוכלו כעת להפנות את כל המשאבים שלהם לפיתוח העסקים, לדחיפתם קדימה, לגיוס עובדים נוספים, לתשלום מסים ולדחיפת המשק.

המוטיבציה להעלים הכנסות תפחת משמעותית. הדיווחים יהיו הרבה יותר אמינים.

כידוע, כ- 70% מהעסקים בעולם הינם עסקים משפחתיים.

העסקים הללו הם – הם אבני היסוד של כלכלת העולם בכלל, ושל ישראל בפרט.

כעת, החקיקה החדשה הצפויה להיות מנוסחת בימים אלו ממש, ולהיכנס לתוקף בשנת המס 2014, מבשרת לעסקים לפנות את זמנם, לייצור, לשיווק, לפיתוח ולאספקת מוצרים מעולים ולשלם לבן הזוג – הבעל או האישה – את השכר המגיע מתוקף תפקידו, בלא להגבילו בסכום של 4,200 ₪ לחודש.

איזה שינוי מדהים

ומה קרה פה בעצם?

מגזר עיסקי, בני המעמד הבינוני, אשר מנהלים עסקים מוצלחים, יוזמים מוצרים ופיתוחים טכנולוגיים, מעניקים שירותים הנדסיים, יוצרים פרסומות, משווקים מוצרים, עסוקים מבוקר עד ערב בהישרדות והתרחבות במטרה להגיע לשפע ורווחה. שפע ורווחה שיבטיחו את עתידם ועתיד צאצאיהם (שלא יהיו נטל על כלכלת ישראל). השפע שלהם הוא השפע של כולנו.

איזה שינוי מדהים

מגזר עיסקי, שאינו מיוצג, פועל כמטה מאורגן ועובד על יחסי ציבור ושינוי חשיבה יסודי של פקודת מס הכנסה מנדטורית, ישנה ומפלה, פוגעת ומזיקה למשק ולכל תא משפחתי.

איזה שינוי מדהים. 

זה מתחיל בצעקת תא משפחתי בודד, שחר ושרה שקורי. ומכאן כל העניין תופס תאוצה.
באיזה ערוץ טלוויזיה הם לא הופיעו? באיזה עיתון לא צולמו?
כמה פעמים עמדו על מדרגות הרבנות בתל אביב?
כמה נסיעות לירושלים לוועדת כספים ולפגישה עם זה ועם זה?!

הם עשו זאת עם קבוצת אנשים ותומכים שהלכה וגדלה. קבוצת אנשים מיוחדים שמתמידה.

יושרם ומזגם להצליח ולעשות שינוי בעסקים שלהם, ואז לתרום מזמנם ולעזור בקדום חוק שיעזור לאלפי עסקים בארץ, הוא – הוא המיוחד בכל הספור הזה.

שותפים לשינוי הזה גופים מקצועיים רבים שתמכו בדרכים שונות, ואציין את העיקרים שבהם: לה”ב, נעמ”ת, ויצ”ו, לשכת יועצי המס בישראל, לשכת רואי חשבון, לשכת עורכי הדין בניצוחם של עו”ד זיו שרון ועו”ד (רו”ח) רמי אריה. רמי אריה השקיע מזמנו האישי מאות שעות עבודה ותמיכה משרדית שוטפת.
ואני, בדרכי שלי – אישית, עשיתי כל מה שאני יודעת לעשות ביצירת מודעות בכלי התקשורת וזעקתי לצורך המידי בשינוי, כולל פניה רצופה לעיתונות, בכתיבת מאמרים, מגזינים ומכתבים אישיים לחברי כנסת ושרים, ועשרות אלפי אנשים שקבלו אותם.

אני רוצה לציין באופן מיוחד את הרב משה גפני, שהרים את הכפפה ונתן את הרוח הגבית ואת מלוא התמיכה לשינוי, כולל הגשת הצעת חוק שחתמו עליה 70 חברי כנסת.
אי אפשר שלא לציין את משה פייגלין שהגיע למפגשים, וערך כנס מיוחד בנוגע ל”תא המשפחתי” ונתן במה לנושא הזה בכנסת, ובדרכו המיוחדת שלו התמיד ועזר מאוד ביצירת המודעות.

אני רוצה להודות לכלי התקשורת, שהיו כלי קריטי בהעברת המסרים והצרכים, בהבהרת העיוות וחזרה עליו עוד ועוד, עד שבסוף הבינו.

שינוי כזה, לאנשי מיסים הוא באמת יום חג!

אני יודעת ששותפים רבים לו בקרב הרשות אבל הקרדיט מבחינתי מופנה לראש הרשות – מר משה אשר, שבאומץ לב היה שם כדי להקשיב לזוגות, אחד-אחד, שמע את סיפורם האישי, ראיתי את פניו ואת הסבלנות שגילה כלפיהם, על אמת!

מנהל הרשות התרשם וספג את הנתונים והלך הרוח, והמסרים עברו.
הוא שיתף פעולה ונתן תמיכה יומיומית לפניית הזוגות, ונתן מענה מבחינת שירות, שאני לא מכירה בסדר גודל כזה, בסדר יום עמוס כזה וכן הלאה.

אכן זו תפיסת עולם חדשה, שפויה, הגיונית שמבשרת על תמיכה בעסקים מצד אחד, בדרך של יצירת הגיון בחישוב מס נפרד, ומצד שני, אנחנו כעת צריכים להתפנות לייצור, נשלם את המס כחוק – וישראל יוצאת כולה מורווחת.

ועוד דבר, אל תתנו לפאסימיים להקטין את השמחה. נכון שחקיקה עוד לא אושרה. 

אבל אני בוטחת בשר האוצר ובמנהל רשות המיסים שיעשו את השינוי ויביאו החוק לאישור. 

 
ב.א.
Print Friendly, PDF & Email
דורית גבאי | רו"ח

דורית גבאי | רו"ח

יש לכם שאלה?

מלאו פרטים ונחזור אליכם