דורית גבאי רו״ח | מומחית במיסוי מקרקעין, מס שבח, מס רכישה והחזרי מס

מס הרכישה – “אגדה” שהפכה לסיפור בלהות

מאת: דורית גבאי, רו”ח

מנתונים, שפרסם לאחרונה משרד האוצר, עולה כי העלאת מס הרכישה, המס המרכזי שגובה רשות המיסים במסגרת מיסוי מקרקעין- הביאה לתוספת גבייה כוללת של 430 מיליון שקל בשנה בין השנים 2008-2014, שהם כ-2.5 מיליארד שקלים לאורך התקופה. סביר להניח כי הכנסות המדינה ממס הרכישה מאז 2014 רק הלכו וגדלו במקביל להעלאת מחירי הדירות ולהקפצה בשיעור מס הרכישה.

מס הרכישה, המס העיקרי אשר רשות המיסים גובה במסגרת מיסוי מקרקעין, עבר התנפחות מפלצתית בשנים האחרונות- מ-3.5% (סכום גבוה בפני עצמו) בשנת 2013 ל-8% מאז יוני 2015.

הטלת נטל מסים כה כבד וחקיקת מס  מואצת כל כך מהוות גזל של ממש. יהיה נכון לומר כי מדובר בבגידה של המדינה באזרחיה, וטוב היו עושות הממשלה והכנסת הנוכחיות, אם היו מחזירות לאחר דיון, את גובה מס הרכישה לרמה שפויה יותר.

למרבה הצער, הסיכוי לכך נמוך. המגמה ברורה ואינה מבשרת טובות לאזרחים. המדינה “עושה קופה” בטווח הקצר, ואנחנו מפסידים. מס רכישה על דירה נוספת הוא המצאה חדשה יחסית, שהפכה ל”פרה החולבת” של המדינה. זהו צעד קל, כולם יודעים שאנשים קונים נדל”ן, במיוחד דירות, אז “לחלוב” את המשקיע זו כנראה הדרך.

קחו לדוגמה אדם, שירש מחצית דירה (חלק העולה על שליש בדירה). עד לאחרונה אדם כזה נכנס תחת ההגדרה של בעל דירה, ובבואו לרכוש דירה למגוריו נחשב כבעל דירה נוספת לזו הנרכשת. לפיכך, כאשר קנה לעצמו דירה, נניח בעלות של 2 מיליון ₪, מס הרכישה שהוטל עליו היה  180 אלף ₪- שוד בחסות החוק!

למרבה המזל, ועדת הכספים של הכנסת אישרה בשבוע האחרון תיקון חוק בעניין מס רכישה למקרים כמתואר, לפיו יורש כזה לא ייחשב כבעל דירה נוספת בבואו לרכוש את דירתו, וייהנה ממדרגות מס רכישה של דירה יחידה, חרף קיומה של חצי דירה בבעלותו מכוח ירושה. מעוול כזה גם הוועדה לא יכלה להתעלם.

מס רכישה גבוה משפיע לרעה גם על זוגות צעירים שמתעתדים להתחתן. בשל המס הגבוה נאלץ כל אחד מבני הזוג, באופן חשאי ומבלי לעורר חשד, לקנות  דירה לעצמו בטרם החתונה. הזוג הצעיר, שאפילו עוד לא התחיל את חייו המשותפים, גם נאלץ לחתום בעל כורחו על הסכם ממון.

בתי המשפט עמוסים בתיקים שעוסקים בנושא. אפילו זוגות, שלתומם ערכו הסכם ממון לפני הנישואין, נחשדים שעשו זאת לצורכי הפחתת מיסים, ובית המשפט נדרש להכריע בעניינם. מדינת חלם ממש. ועוד לא הזכרנו את ההורים, הרושמים  דירות על שם ילדיהם כדי להתחמק מתשלום המס הבדיוני הזה.

מדובר באנדרלמוסיה מוחלטת ובפעולות קיצוניות, שנעשות רק בגלל מס הרכישה על דירה נוספת – אגדה שהפכה לסיפור בלהות במהלך השנים. לפני כעשור הייתה מציאות אחרת.  שהביאה  לחיסכון בעלויות ובזמן יקר של הרוכשים, הפקידים והיועצים למיניהם. חייבים להסיר את הגזרה  הזו מסדר היום, לפחות במתכונתה הנוכחית.

שר האוצר משה כחלון, הוא אשר העביר את החוק, אשר הביא את מס הרכישה לגובהו המופרך כיום. זהו חוק גרוע, המטיל מס מיותר ומשית נטל בלתי סביר על רוכשי דירות – 2.5 מיליארד ש”ח מציבור, שנאלץ לשלם  את המס הזה מכספו, לאחר שהרוויח אותו ושילם עליו כבר מיסים.

כאשר השר כחלון מספר שהוא נלחם במחירי הדירות, ואחת הדרכים לעשות זאת היא הגדלת המס, כדי שהמוטיבציה של הרוכש תקטן- אל תאמינו לו. ירידת מחירים בשוק הנדל”ן לא תושג באמצעות מס רכישה, ובינתיים ציבור שלם נושא על גבו  נטל מס נוסף בלתי סביר ובלתי מוצדק בעליל.

Print Friendly, PDF & Email
דורית גבאי | רו"ח

דורית גבאי | רו"ח

יש לכם שאלה?

מלאו פרטים ונחזור אליכם