דורית גבאי רו״ח | מומחית במיסוי מקרקעין, מס שבח, מס רכישה והחזרי מס

גילוי מרצון – נותנים עוד זמן למתלבטים

מאת: דורית גבאי, רו”ח

לקראת תום חודש יוני, ב- 26.6.2012,  פרסמה רשות המיסים הודעה לפיה 30.6.2012, המועד האחרון להגשת דיווחים על הכנסות ונכסים מחו”ל, יידחה ל 27.9.2012.

כידוע, מטופלים על ידי מומחים לנושא, מזה שנים רבות, פניות של אנשים וחברות להגיש הצהרות על הכנסות שלא דווחו לרשויות המס.

הדיווחים הללו – נחשבים ל-“גילוי מרצון” משום שהאדם אשר מחליט לעשות כן, ולהביא את מלוא הפרטים על הנכסים ומקורות ההכנסות בארץ ובחו”ל – כתושב ישראל, מגלה מרצונו את מה שפקידי המס לא יודעים.

הרעיון לעשות כן ולאפשר מסלול כזה הוא מבורך בעיני, לא בשל הסיבות שנהגתי לשמוע – שמגיעים להסדר מס עם שיעור מס נמוך, מה שיצר רושם שכדאי להעלים ואז להגיע להסדר. הסיבה הינה עמוקה וחברתית-אישית ברמת המדינה.

הנטל שרובץ על חייו של אדם אשר חרג והפר חוק של מדינה אשר הוא שייך אליה, הוא כה גדול, עד כי חייו הופכים לסיוט.

אני פוגשת בהם וניכר הבדל עצום בין חייהם לפני הגילוי לחייהם – בכל תחומי החיים לאחריו.

אין מחיר לחופש”, הם אומרים.

עם ביצוע הגילוי ותשלום מלוא המס, ואציין שבהסדר קיימות הקלות בדרכים שונות, אבל בשום אופן, לא מוותרים למשהו כי סתם רוצים, אנשים אלה מתחילים דרך חדשה.

חל בהם שינוי והם יוצאים שוב לאור, מפתחים את העסקים, מולידים ילדים וחיים חיים יותר טובים.

לנו כמדינה, זה חשוב מאוד לעודד את התושבים, לדווח אמת, לשלם המס, כי אז הנטל יתחלק בין יותר אנשים. אלה שסרחו, טעו, לא הורגים אותם. ניתן לעזור להם ולהשיב להם את כבודם העצמי – בדרך המסלול הזה, בלי איומים והפחדות, פשוט בדרך פשוטה לסדר את הבלגן שהם עשו לעצמם ולחברה. את המס הם ישלמו.

ההסדר הקיים וזה שהוארך – נקודתית, נועד לתת עוד זמן לכאלה שהתלבטו וחששו מכל ההליך הזה. וניתן בהחלט להבינם. זה הליך שמתסיס לאדם את כל תאי גופו מחדש ומעורר את גודל העבירה במלוא עצמתה ומתעוררים חששות ופחדים, בעיקר החשש כי כעת הוא ב”ידיים של רשות המסים” והאחריות שלו להתמיד ולשם מס אמת.

כבוגרת הרשות וכמי שמלווה גילוים כאלה, על כל מקורות הכנסה מהארץ ומחו”ל, אני יכולה להעיד שמה שבאמת חשוב זה לקבל תשובות מדויקות לשאלות, לא להסכים “שימרחו” אותך בהבטחות ומצד שני, גם לא להישאר עם סימני שאלה. המסלול הוא הזדמנות לשלם מס אמת. ההקלה באה לידי ביטוי בחישובי החוב מיום שנעברה העבירה בשל הזמן שחלף מאז נוצרו ההכנסות והחבות לשלם עברה מזמן.

כמי שמלווה את הליך הזה הרבה שנים, אני נוקטת דרך של גילוי מלא – בציון שמות ופרטים מדוייקים בתיעוד שקיים ככל שניתן. אין מה להסתיר ברגע שמחליטים לסדר הנושא. אני מצאתי שהכי יעיל ו”זול” הוא גילוי מיידי של פרטי האדם ו/או החברה שלו. אני בוטחת בפקידי המס ובכל אלה אשר מטפים בבקשות. איני חוששת שמא אדם שעשה כן – יירדף על ידי מי מהם. הם עושים את תפקידם וממשיכים לתיק – לגילוי הבא.

קיימת אפשרות לדיווח אנונימי וכי אז הליך העבודה מעט מתארך, אבל בהחלט זה יכול לסייע לאדם להחליט על הגילוי של פרטיו לאחר שידע את סכום המס שפקיד השומה קבע אותו, בהתחשב בנתונים אשר נתגלו.

מוצע לכל מי שעדיין לא החליט, להיפגש עם איש מקצוע ולקבל את התשובות.נכתב ביום 9.8.12
#300
Print Friendly, PDF & Email
דורית גבאי | רו"ח

דורית גבאי | רו"ח

יש לכם שאלה?

מלאו פרטים ונחזור אליכם